КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 22 квітня 2013 р. N 299
Київ
Про затвердження Тимчасового порядку проведення сертифікації насіння та садивного матеріалу
Відповідно до статті 18 Закону України "Про насіння і садивний матеріал" Кабінет Міністрів України постановляє:
Затвердити Тимчасовий порядок проведення сертифікації насіння та садивного матеріалу, що додається.
Прем'єр-міністр України |
М. АЗАРОВ |
Інд. 70
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету
Міністрів України
від 22 квітня 2013 р. N 299
ТИМЧАСОВИЙ ПОРЯДОК
проведення сертифікації
насіння та садивного
матеріалу
1. Цей Порядок установлює процедуру визначення та засвідчення відповідності сортових і посівних якостей насіння та садивного матеріалу на всіх етапах розмноження.
Дія цього Порядку поширюється на насіння та садивний матеріал сортів рослин, внесених до Державного реєстру сортів рослин, придатних до поширення в Україні, або Реєстру сортів рослин Організації економічного співробітництва та розвитку.
Дія цього Порядку не поширюється на насіння та садивний матеріал декоративних рослин.
2. Сертифікація насіння та садивного матеріалу проводиться територіальними органами Держсільгоспінспекції (далі - орган сертифікації) відповідно до цього Порядку.
3. Для проведення сертифікації суб'єкт господарювання:
1) подає органові сертифікації повідомлення про проведення сертифікації насіння та садивного матеріалу (далі - повідомлення) за формою згідно з додатком 1 та скріплені печаткою суб'єкта господарювання (за наявності) копії:
плану-схеми розміщення насіннєвих посівів;
ліцензійного договору про використання сорту рослин з описом сорту;
сертифіката на насіння та садивний матеріал, виданого на насіння та садивний матеріал попередньої генерації під час послідовного розмноження;
2) укладає з органом сертифікації договір про надання послуг з проведення сертифікації насіння та садивного матеріалу за формою, що затверджується Мінагрополітики.
4. Повідомлення подається органові сертифікації у такі строки:
за місяць до посіву насіння сільськогосподарських, лісових, квіткових та лікарських рослин, весняного (осіннього) садіння садивного матеріалу сільськогосподарських рослин, садіння щепленого садивного матеріалу плодових культур та живців ягідних культур зимового щеплення;
не пізніше 10 травня поточного року - для садіння щепленого винограду;
не пізніше 15 червня поточного року - для весняного та літнього садіння хмелю із закритою кореневою системою та літнього садіння саджанців винограду, які перебувають у стані росту;
не пізніше 15 жовтня поточного року - для осіннього садіння хмелю з відкритою кореневою системою.
5. Орган сертифікації реєструє повідомлення в журналі обліку, перевіряє подані копії документів і встановлює строки проведення робіт з інспектування насіннєвих посівів та маточних насаджень багаторічних рослин залежно від фази їх розвитку.
Відповідно до встановлених строків проведення зазначених робіт орган сертифікації здійснює спостереження за дотриманням суб'єктом господарювання технологічних вимог під час вирощування насіння та садивного матеріалу.
6. У разі недотримання суб'єктом господарювання технологічних вимог під час вирощування насіння та садивного матеріалу або встановлення невідповідності опису сорту і вимогам відповідного державного стандарту за результатами визначення їх сортових і посівних якостей насіння та садивного матеріалу проведення сертифікації зупиняється, про що орган сертифікації письмово повідомляє суб'єкту господарювання.
7. Сортові якості насіння та садивного матеріалу визначаються шляхом інспектування насіннєвих посівів або маточних насаджень багаторічних рослин, здійснення ділянкового та лабораторного сортового контролю щодо відповідності сорту морфологічним ознакам, визначеним під час його реєстрації.
8. Інспектування насіннєвих посівів або маточних насаджень багаторічних рослин проводиться державним інспектором сільського господарства за місцем розташування таких посівів або насаджень.
До інспектування насіннєвих посівів або маточних насаджень багаторічних рослин можуть залучатися у разі потреби автор сорту або представники установи, що є власником сорту.
9. Інспектування садивного матеріалу, призначеного для створення насаджень багаторічних рослин, проводиться щороку незалежно від обсягів його виробництва.
10. За результатами інспектування насіннєвих посівів, полів плодових розсадників або маточних насаджень багаторічних рослин складається акт за формою, що затверджується Мінагрополітики.
11. Інспектування насіннєвих посівів, ділянковий та лабораторний сортовий контроль тих культур, до схем сортової сертифікації яких приєдналася Україна, здійснюються відповідно до Схеми сортової сертифікації насіння зернових культур і Схеми сортової сертифікації насіння кукурудзи та сорго Організації економічного співробітництва та розвитку.
12. Для здійснення ділянкового та лабораторного сортового контролю державний інспектор сільського господарства відбирає в установленому порядку пробу насіння, про що складається відповідний акт, та передає таку пробу уповноваженій Мінагрополітики установі або організації для дослідження.
13. Після надходження проби насіння уповноважена Мінагрополітики установа або організація перевіряє цілісність упаковки, наявність етикетки, складає акт приймання-передачі та реєструє таку пробу у відповідному журналі.
14. Ділянковий і лабораторний сортовий контроль здійснюється шляхом висівання проб відповідного ботанічного таксона і є обов'язковим для:
добазового та базового насіння сортів рослин, батьківських форм гібридів;
сертифікованого насіння сортів рослин та гібридів першого покоління в обсязі, передбаченому схемами, що зазначені у пункті 11 цього Порядку.
15. За результатами ділянкового і лабораторного сортового контролю насіння та садивного матеріалу установа або організація, яка його здійснювала, складає звіт за формою, що затверджується Мінагрополітики, та протягом трьох робочих днів передає його органові сертифікації.
16. Орган сертифікації у десятиденний строк з дня надходження звіту складає щодо кожної проби насіння протокол за формою, що затверджується Мінагрополітики. Протокол складається у двох примірниках, один з яких надсилається суб'єктові господарювання.
17. За результатами визначення сортових якостей насіння та садивного матеріалу після отримання органом сертифікації від суб'єкта господарювання повідомлення про формування партій насіння та садивного матеріалу державний інспектор сільського господарства проводить в установленому порядку маркування партій насіння та садивного матеріалу і відбирає середні проби.
Результати відбору середніх проб оформляються актом за формою згідно з ДСТУ 4138-2002. Один примірник акта видається суб'єктові господарювання, а другий, що містить проби, передається лабораторії органу сертифікації для визначення посівних якостей насіння та садивного матеріалу.
18. За результатами аналізу середніх проб орган сертифікації складає протокол випробувань за формою, що затверджується Мінагрополітики, на підставі якого оформляється сертифікат на насіння та садивний матеріал (далі - сертифікат) за формою згідно з додатками 2 - 5.
Копія сертифіката надсилається Держсільгоспінспекції для включення його до Реєстру сертифікатів на насіння та садивний матеріал.
19. Бланк сертифіката має індивідуальний номер та серію.
20. Сертифікату присвоюється індивідуальний реєстраційний номер, який складається з міжнародного коду України - UA, двозначного номера, що відповідає номеру області, двозначного номера, що відповідає номеру району в області, тризначного номера, що відповідає реєстраційному номеру сертифіката згідно з журналом реєстрації проб, двозначного номера, що відповідає року збирання врожаю або створення садивного матеріалу багаторічних рослин.
Додаток 1
до Тимчасового порядку
___________________________________
(найменування
територіального органу
Держсільгоспінспекції)
ПОВІДОМЛЕННЯ
про проведення сертифікації
насіння та садивного
матеріалу
Заявник
______________________________________________________________________________
Культура
_____________________________________________________________________________ Назва сорту ___________________________________________________________________________ Категорія насіння, що застосовується для посіву, ___________________________________________
Власник
(підтримувач) сорту
____________________________________________________________
Ліцензійний договір
про використання
сорту
______________________________________________ |
________________________________ |
____________________________________ |
___ ____________ 20__ року |
|
М. П. |
|
Додаток 2
до Тимчасового порядку
СЕРТИФІКАТ
на насіння
Серія ________ |
_____________________ |
____________________________ Дійсний до ___ ____________ 20__ року
Виданий __
____________ 20__ р.
органом сертифікації
_____________________________________ |
Культура _____________________ |
Сорт _____________________________________ |
Категорія та генерація ________ |
Рік урожаю ______________________________ |
Номер партії _________________ |
Маса партії _____________ тонн (кілограмів) |
Кількість одиниць упаковки ____________________________________________________________
Відомості про
маркування партії
насіння
__________________________________________________ Середня проба надійшла для випробування за актом від __ ____________ 20__ р. N ____ і зареєстрована за номером _________ Результати випробування |
1. Зовнішній огляд (зазначається відхилення від норми): |
5. Схожість _________________ відсотків |
1) колір _______________________________ 2) запах _______________________________ |
1) умови проведення аналізу: ________________
__________________________________________ |
2. Чистота, відсотків:
1) вміст насіння
основної культури 2) у тому числі: |
_________________________________________
2) кількість
аномальних
проростків,
відсотків |
обрушеного ___________________________ пророслого ____________________________ |
3) кількість твердого насіння _________________ у тому числі життєздатного __________________ |
3. Відхід
______________________________ 4. Вміст насіння інших видів _____________ одиниць на кілограм або відсотків |
4) кількість
нормально пророслого
насіння (енергія
проростання)
встановлено
_________________________________________ |
у тому числі: |
5) інші категорії _________________________ |
1) культурних рослин __________________ |
6. Вологість ______________________ відсотків |
2) бур'янів ____________________________ з них:
злісних
______________________________ важковідокремлюваних _________________ |
7. Маса 1000 одиниць насіння __________ грамів 8. Показники зараженості хворобами та заселеності шкідниками: |
______________________________________ |
1) наявність грибних
утворень
_______________
2) наявність
поверхневої інфекції
_____________ |
|
3) наявність
внутрішньої інфекції
____________
4) заселеність
шкідниками
___________________ |
9. Інші визначення
____________________________________________________________________ Рівень життєздатності за тетразольно-топографічним методом _____ відсотків Умови проведення випробування ________________________________________________________
Випробування насіння
проведено згідно з
вимогами ДСТУ
__________________________________ |
_____________________________ |
__________________________ |
М. П. |
|
Додаток 3
до Тимчасового порядку
СЕРТИФІКАТ
на насіння цукрових буряків
Серія __________ |
___________________ |
____________________________ Дійсний до ___ ____________ 20__ року
Виданий ___
____________ 20__ р.
органом сертифікації
____________________________________ 1. Гібрид (сорт) _______________________________________________________________________
2. Документи, що
підтверджують
походження і якість
базового насіння,
призначеного для
репродукційного
посіву:
3. Місце походження
___________________________________________________________________ 4. Акт інспектування насінників (висадків) від ___ ____________ 20__ р. N ________ 5. Характеристика насіння: рік врожаю ___________________________________________________________________________ номер партії __________________________________________________________________________ маса партії насіння, кілограмів __________________________________________________________ кількість одиниць упаковки _____________________________________________________________ відомості про маркування партії насіння __________________________________________________ маса однієї посівної одиниці, кілограмів __________________________________________________ кількість посівних одиниць в партії ______________________________________________________ діаметр фракції насіння, міліметрів _______________________________________________________ чистота, відсотків _____________________________________________________________________ вміст насіння інших рослин, відсотків ____________________________________________________ з них насіння бур'янів __________________________________________________________________ схожість, відсотків ____________________________________________________________________ вологість, відсотків ____________________________________________________________________ вирівняність за діаметром, відсотків ______________________________________________________ одноростковість, відсотків ______________________________________________________________
Оброблене насіння
____________________________________________________________________
Випробування насіння
проведено згідно з
вимогами ДСТУ
__________________________________ |
____________________________ |
__________________________ |
М. П. |
|
Додаток 4
до Тимчасового порядку
СЕРТИФІКАТ
на садивний матеріал
картоплі
Серія __________ |
___________________ |
____________________________ Дійсний до ___ ____________ 20__ року
Виданий __
____________ 20__ р.
органом сертифікації
_____________________________________ Сорт ________________________________________________________________________________ |
Категорія ________________ |
Рік урожаю ___________________________________ |
Номер партії ____________ |
Маса партії __________________ тонн (кілограмів) |
Кількість одиниць упаковки ____________________________________________________________
Відомості про
маркування партії
садивного матеріалу
______________________________________
Результати оцінки за
актами інспектування
посівів, приймання 1. Показники сортових якостей, відсотків: сортова чистота _______________________________________________________________________ ураженість хворобами за зовнішніми ознаками _____________________________________________ з них: тяжкими вірусними хворобами __________________________________________________________ легкими вірусними хворобами ___________________________________________________________ чорною ніжкою _______________________________________________________________________ кільцевою і бурою бактеріальною гниллю _________________________________________________ 2. Показники посівних якостей: наявність бульб інших сортів, відсотків ___________________________________________________ розмір бульб за найбільшим поперечним діаметром для сортів з формою бульби, міліметрів: видовженою __________________________________________________________________________ округло-овальною _____________________________________________________________________
3. Наявність бульб,
що не відповідають
вимогам за розміром,
відсотків 4. Наявність бульб, уражених хворобами, відсотків: мокрою гниллю _______________________________________________________________________ фітофторозом _________________________________________________________________________ чорною ніжкою _______________________________________________________________________ сухими гнилями (фомоз, фузаріоз) _______________________________________________________ ризоктоніозом ________________________________________________________________________ паршею звичайною і сріблястою _________________________________________________________ паршею порошистою __________________________________________________________________ 5. Наявність пошкоджених бульб, відсотків _______________________________________________ уражених стебловою нематодою _________________________________________________________ пошкоджених дротяником ______________________________________________________________
пошкоджених
гризунами, хрущами,
совками (без
пошкодження вічок)
з механічними
пошкодженнями
(глибиною більше ніж
10 міліметрів)
6. Наявність бульб,
пошкоджених
хімікатами, з
ознаками задухи,
підмерзлих, з
опіками,
спотворених, з
наростами,
розчавлених,
різаних, з обідраною
шкіркою, відсотків
7. Наявність землі і
сторонніх домішок,
відсотків маси бульб
________________________________
8. Наявність
карантинних об'єктів
_______________________________________________________
9. Сортові якості за
результатами
ділянкового та
лабораторного
сортового контролю
Випробування насіння
проведено згідно з
вимогами ДСТУ
__________________________________ |
_____________________________ |
__________________________ |
М. П. |
|
Додаток 5
до Тимчасового порядку
СЕРТИФІКАТ
на садивний матеріал
багаторічних рослин
Серія __________ |
___________________ |
____________________________ Дійсний до ___ ____________ 20__ року
Виданий ___
____________ 20__ р.
органом сертифікації
____________________________________
Цей сертифікат
засвідчує, що
садивний матеріал
___________________________________________ Номер партії ________________ Розмір партії ________________ тис. одиниць Відомості про маркування партії _________________________________________________________ Середня проба надійшла для дослідження за актом від ___ ____________ 20__ р. N ____ і зареєстрована за номером ____
Випробування насіння
проведено згідно з
вимогами ДСТУ
__________________________________ |
____________________________ |
__________________________ |
М. П. |
|
____________