КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИПОСТАНОВАвід 15 липня 2025 р. N 884 Київ Про затвердження Вимог до форми і змісту інтегрованого довкіллєвого дозволуІз змінами і доповненнями, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 13 листопада 2025 року N 1465 Відповідно до частини четвертої статті 10 Закону України "Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення" Кабінет Міністрів України постановляє: 1. Затвердити Вимоги до форми і змісту інтегрованого довкіллєвого дозволу, що додаються. 2. Ця постанова набирає чинності одночасно із Законом України "Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення". Прем'єр-міністр України | Д. ШМИГАЛЬ |
Інд. 75 ЗАТВЕРДЖЕНО постановою Кабінету Міністрів України від 15 липня 2025 р. N 884 ВИМОГИ до форми і змісту інтегрованого довкіллєвого дозволу1. Ці Вимоги визначають зміст та форму інтегрованого довкіллєвого дозволу, який видається Мінекономіки оператору установки на підставі та в порядку, визначеному Законом України "Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення". (абзац перший пункту 1 із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 13.11.2025 р. N 1465) Ці Вимоги також застосовуються до змісту і форми змін до інтегрованого довкіллєвого дозволу. 2. Терміни у цих Вимогах вживаються в значеннях, наведених у Водному кодексі України, Кодексі цивільного захисту України, Законах України "Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення" (далі - Закон), "Про охорону навколишнього природного середовища", "Про об'єкти підвищеної небезпеки" та "Про управління відходами". 3. Інтегрований довкіллєвий дозвіл складається з описової, мотивувальної частин та умов, які є невід'ємною частиною інтегрованого довкіллєвого дозволу, та має відповідати вимогам Закону України "Про адміністративну процедуру". 4. Описова, мотивувальна частини та умови інтегрованого довкіллєвого дозволу повинні містити інформацію відповідно до статті 10 Закону. 5. У змінах до інтегрованого довкіллєвого дозволу зазначається до якого положення такого дозволу вноситься зміна та суть такої зміни. 6. В інтегрованому довкіллєвому дозволі зазначаються: 1) перелік дозволів, які втрачають чинність у зв'язку із отриманням інтегрованого довкіллєвого дозволу (у разі отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу вперше); 2) дата набрання чинності інтегрованим довкіллєвим дозволом; 3) вимога до оператора установки скласти акт про введення установки в експлуатацію (для установок, що вводяться в експлуатацію вперше); 4) вимога до оператора установки оприлюднити інформацію про отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу у спосіб, передбачений частиною третьою статті 6 Закону, протягом 10 робочих днів з дня отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу; 5) строки і порядок адміністративного та судового оскарження інтегрованого довкіллєвого дозволу. 7. Інтегрований довкіллєвий дозвіл і зміни до інтегрованого довкіллєвого дозволу складаються за формою згідно з додатком до цих Вимог. 8. Інтегрований довкіллєвий дозвіл видається у формі електронного документа та оформляється відповідно до Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг" через засоби Єдиного державного реєстру інтегрованих довкіллєвих дозволів. 9. Одночасно із внесенням змін до інтегрованого довкіллєвого дозволу Мінекономіки забезпечує формування засобами Єдиного державного реєстру інтегрованих довкіллєвих дозволів консолідованої версії інтегрованого довкіллєвого дозволу, яка відображає інтегрований довкіллєвий дозвіл та усі зміни до нього в єдиному документі із зазначенням дат внесення відповідних змін. (пункт 9 із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 13.11.2025 р. N 1465) 10. Якщо внесення змін до інтегрованого довкіллєвого дозволу передбачає виключення окремих структурних елементів інтегрованого довкіллєвого дозволу, в консолідованій версії інтегрованого довкіллєвого дозволу на місці виключеного положення робиться відмітка про його виключення із зазначенням дати та номера відповідних змін до інтегрованого довкіллєвого дозволу. Додаток до Вимог (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13 листопада 2025 р. N 1465) 
МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІКИ, ДОВКІЛЛЯ ТА СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА УКРАЇНИ ІНТЕГРОВАНИЙ ДОВКІЛЛЄВИЙ ДОЗВІЛ (ЗМІНИ ДО ІНТЕГРОВАНОГО ДОВКІЛЛЄВОГО ДОЗВОЛУ)N* ____________ від ___ ____________ 20 __ р. Згідно із Законом України "Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення" інтегрований довкіллєвий дозвіл (зміни до інтегрованого довкіллєвого дозволу) видано оператору установки _____________________________________________________________________________________ (повне найменування юридичної особи _____________________________________________________________________________________ або прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності) фізичної особи - підприємця) місцезнаходження оператора установки __________________________________________________ (місцезнаходження юридичної особи або _____________________________________________________________________________________ зареєстроване/задеклароване місце проживання (перебування) фізичної особи - підприємця) ідентифікаційний код юридичної особи згідно з ЄДРПОУ; реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності) або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті) _____________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________ ____________ * Номер дозволу/змін до нього, який присвоюється дозвільним органом, визначається з урахуванням кодів Кодифікатора адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад, що відповідає коду населеного пункту, де розташовано об'єкт / промисловий майданчик; через тире зазначається порядковий номер (наприклад, "0001"). |
I. Описова частина | Установки, щодо яких видається інтегрований довкіллєвий дозвіл Установка 1* | 1. | Найменування установки | | 2. | Адреса установки | | 3. | Адреса промислового майданчика, на якому розташована установка | | 4. | Кадастровий номер ділянки (ділянок), на якій (яких) розташований промисловий майданчик (за наявності) | | 5. | Географічні координати промислового майданчика | | 6. | Номер промислового майданчика | | 7. | Географічні координати установки (центроїд) | | 8. | Опис установки та її діяльності | | Перелік технічних одиниць, одиниць технологічного устаткування та іншої діяльності, що включені в установку | Найменування технічної одиниці, одиниць технологічного устаткування, іншої діяльності | Короткий опис, проектна (номінальна) потужність, зв'язок з видами діяльності, зазначеними в рядках 10 та 11 | Вид діяльності, зазначений в рядках 10 та 11, з яким пов'язана одиниця/діяльність | Номер на схемі виробництва / схемі обладнання (ланцюга апаратів) | | | | | 9. | Дата початку провадження діяльності (для установок, що вводяться в експлуатацію вперше)** | | 10. | Основний вид діяльності згідно з додатком до Закону України "Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення"*** | | 11. | Допоміжні види діяльності згідно з додатком до Закону України "Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення" | |
| Опис процедури розгляду заяви про отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу (внесення змін до нього) та доданих до неї документів, поданих оператором**** | | | | |
| Інформація про висновки і пропозиції компетентних органів та пояснення способу їх врахування в інтегрованому довкіллєвому дозволі (змінах до нього) | Висновки та пропозиції компетентного органу | Спосіб врахування | Пояснення способу врахування | ___________________________________________________________________ (найменування компетентного органу) | | | | | | |
| Інформація про зауваження і пропозиції інших органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та пояснення способу їх врахування в інтегрованому довкіллєвому дозволі (змінах до нього) | Зауваження та пропозиції інших органів | Спосіб врахування | Пояснення способу врахування | ___________________________________________________________________ (найменування органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування) | | | | | | |
| Інформація про зауваження і пропозиції, що надійшли під час громадського обговорення та транскордонних консультацій (у разі проведення), та пояснення способу їх врахування в інтегрованому довкіллєвому дозволі (змінах до нього)***** | | | | |
____________ * Заповнюється для кожної установки окремо. ** Зазначається планована оператором установки дата початку провадження діяльності. До початку провадження діяльності оператор установки зобов'язаний скласти акт про введення установки в експлуатацію. *** Основний вид діяльності, з урахуванням якого дозвільний орган згідно із статтею 23 Закону України "Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення" визначає необхідність оновлення умов інтегрованого довкіллєвого дозволу. **** Наводиться опис етапів процедури, дата початку та завершення кожного етапу, а також інформація про громадські слухання, транскордонні консультації та узгоджувальну нараду (в разі їх проведення). ***** Наводиться узагальнена інформація про зауваження і пропозиції, що надійшли під час громадського обговорення, із посиланням на звіт про громадське обговорення. |
II. Мотивувальна частинаПідстави, на яких ґрунтується інтегрований довкіллєвий дозвіл (зміни до нього) Установка 1 _____________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________ Перелік висновків найкращих доступних технологій та методів управління для основних та допоміжних видів діяльності (за наявності) Установка 1* _____________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________ Зв'язок, співвідношення, відповідність технологій та методів управління, а також викидів з установки найкращим доступним технологіям та методам управління і нормативам гранично допустимих викидів, визначеним у висновках найкращих доступних технологій та методів управління, та обґрунтування визначених у зв'язку з цим умов інтегрованого довкіллєвого дозволу, в тому числі гранично допустимих викидів, згідно із Законом України "Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення" Установка 1* _____________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________ Обґрунтування надання відступу (у разі надання) та умов інтегрованого довкіллєвого дозволу згідно з наданим відступом Установка 1* _____________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________ ____________ * Заповнюється для кожної установки окремо. |
III. Умови інтегрованого довкіллєвого дозволу | Установка 1* | 1. Гранично допустимі викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, умови до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря; вимоги та заходи, передбачені законодавством у сфері охорони атмосферного повітря | N | Номер джерела утворення | Код та найменування забруднюючої речовини | Гранично допустимий викид, г/с або мг/м3 | Контрольні умови | Строк застосування з ___ ______ 20__ р. по з ___ ______ 20__ р. | Примітки (НДТМ, ЕН, ВІД**, за необхідності зазначити специфічні характеристики виробництва, які впливають на нормативи гранично допустимих викидів) | Назва і номер джерела викиду | | | | | | | | | N | Формулювання умов | | | 2. Ліміти забору води, ліміти використання води, ліміти скидання забруднюючих речовин, інші характеристики водокористування (передача води, скидання зворотних (стічних) вод, використання води в системах оборотного та повторного водопостачання), умови спеціального водокористування; вимоги та заходи, передбачені водним законодавством | 2.1. Загальні показники водокористування | Показник | Обсяги води за нормативним розрахунком | м3/добу | тис. м3/рік | Забір води, усього, у тому числі: | | | з поверхневих джерел (окремо для кожного джерела) | | | з підземних джерел (окремо для кожного річкового басейну) | | | Отримано від іншого водокористувача, у тому числі з водопровідних мереж | | | Отримано від іншого водокористувача зворотних (стічних) вод | | | Використання води на власні потреби, усього, у тому числі: | | | з поверхневих джерел: | | | на питні і санітарно-гігієнічні потреби | | | на виробничі потреби | | | на інші потреби (зазначити) | | | з підземних джерел: | | | на питні і санітарно-гігієнічні потреби | | | на виробничі потреби | | | на інші потреби (зазначити) | | | від іншого водокористувача: | | | на питні і санітарно-гігієнічні потреби | | | на виробничі потреби | | | на інші потреби (зазначити) | | | Передача води, усього, у тому числі: | | | населенню | | | вторинним водокористувачам (без використання) | | | вторинним водокористувачам (після використання) | | | Скидання зворотних (стічних) вод, усього, у тому числі: | | | у поверхневий водний об'єкт | | | на поля фільтрації | | | передача іншому водокористувачу | | | у накопичувач | | | в інший приймач | | | Використання води в системах водопостачання: | | | оборотного | | | повторного | | | Використання технічної води | | | Використання питної води | | | Втрати в системах водопостачання | | | 2.2. Ліміти скидання забруднюючих речовин (гранично допустимі скиди (ГДС) (окремо для кожного водовипуску) | Випуск N | | Назва водного об'єкта, категорія зворотних (стічних) вод при встановленні ГДС речовин | | Місце скиду в межах / за межами населеного пункту | | Допустимий обсяг скиду, скидання зворотних (стічних) вод | м3/год | тис. м3/рік | | | N | Забруднюючі речовини, скидання яких нормується | Гранично допустимі концентрації, мг/дм3 | ГДС, г/год | ГДС, перераховані у т/рік | | | | | | N | Формулювання інших умов | | | | Умови щодо інших показників та характеристик зворотних (стічних) вод | | | 3. Гранично допустимі значення шуму, вібрації та інших видів забруднення | N | Коорди- нати точки виміру | Показник | Гранично допустиме значення / рівень | Одиниці | Контрольні умови | Примітки (НДТМ, ЕН, ВІД**, за необхідності зазначити специфічні характеристики виробництва, які впливають на нормативи гранично допустимих викидів) | | | | | | | | N | Формулювання умов | | | 4. Вимоги та заходи, передбачені законодавством у сфері управління відходами, та заходи стосовно обліку та управління відходами, утворюваними установкою | Коди операцій, найменування та код відходів, джерело походження відходів, обсяги (кількість) відходів, для яких дозволяється здійснення операцій з оброблення | Найменування та код відходів*** | Відомості про склад і властивості відходів | Код опе- рацій**** | Обсяги (тонн на годину) | Джерело походження | Код та назва відходів*****, утворених у результаті здійснення операцій з обробки відходів | Обсяг відходів, утворених у результаті здійснення операцій з обробки відходів | Подальше оброблення утворених відходів (для здійснення операцій з оброблення утворених відходів) | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
N | Формулювання інших умов | | | | Умови здійснення операцій стосовно обліку та управління відходами, утворюваними установкою | | | | Умови здійснення операцій захоронення відходів (для здійснення операцій захоронення відходів) | | | | Умови здійснення операцій спалювання відходів і сумісного спалювання відходів (для здійснення операцій із спалювання відходів і сумісного спалювання відходів) | | | | Умови здійснення операцій оброблення біовідходів (для здійснення операцій з оброблення відходів) | | | 5. Вимоги, що забезпечують захист земель та підземних вод; вимоги та заходи, передбачені законодавством про охорону земель | N | Формулювання умов | | | 6. Особливі заходи, необхідні у зв'язку з місцевими природними умовами та технічними характеристиками установки (зокрема мінімізації забруднення повітря) для захисту здоров'я людини; вимоги та заходи, передбачені законодавством у сфері громадського здоров'я та санітарно-епідемічного благополуччя населення | N | Формулювання умов | | | 7. Заходи для забезпечення ефективного використання сировини та енергії; вимоги та заходи, передбачені законодавством про енергоефективність | N | Формулювання умов | | | 8. Вимога щодо проведення екологічного аудиту та енергетичного аудиту у випадках, передбачених законодавством | N | Формулювання умов | | | 9. Умови та заходи для запобігання аваріям та мінімізації їх наслідків - вимоги та заходи, передбачені законодавством у сфері цивільного захисту (у тому числі процедури та вимоги щодо регулярного обслуговування обладнання для запобігання забрудненню земель та підземних вод) | N | Формулювання умов | | | 10. Вимоги до здійснення заходів, пов'язаних з іншими умовами, ніж нормальні умови експлуатації установки, зокрема запуск, зупинка, витік, несправність, короткочасний простій, припинення експлуатації установки | N | Формулювання умов | | | 11. Вимоги до моніторингу викидів, у тому числі методика, частота вимірювання та порядок проведення оцінки результатів вимірювання | 11.1 Умови здійснення моніторингу викидів, щодо яких встановлено гранично допустимі викиди | N | Складова довкілля | Номер джерела викидів | Код та найменування забруднюючої речовини | Контрольні умови | Гранично допустимий викид, до якого застосовується умова, строк застосування | Розташування точок заміру | Частота вимірю- вання | Мето- дика****** | | | | | | | | | | N | Формулювання умов | | | 11.2 Умови моніторингу викидів, щодо яких не встановлено гранично допустимих викидів | N | Номер джерела | Параметр, що контролюється | Контрольні умови | Показник | Частота вимірювання | Методика****** | | | | | | | | N | Формулювання умов | | | 12. Вимоги щодо мінімізації забруднення, що поширюється на великі відстані, або транскордонного забруднення | N | Формулювання умов | | | 13. Вимоги до контролю оператором установки за дотриманням гранично допустимих викидів або посилання на відповідні вимоги законодавства щодо такого контролю | N | Формулювання умов | | | 14. Вимоги щодо регулярного забезпечення здійснення та оцінки ефективності заходів, вжитих для запобігання викидам у землю та підземні води | N | Опис заходу | Частота проведення | Індикатор ефективності | | | | | 15. Вимоги щодо моніторингу забруднення земель та підземних вод у частині наявності і концентрації небезпечних речовин, які використовуються, виробляються або вивільняються установкою, або утворюються внаслідок її діяльності та які ймовірно можуть бути виявлені на промисловому майданчику і можуть спричинити забруднення земель та підземних вод у межах промислового майданчика | N | Формулювання умов | | | 16. Вимоги до подання дозвільному органу на основі результатів моніторингу викидів та моніторингу забруднення земель та підземних вод звіту оператора установки про дотримання умов інтегрованого довкіллєвого дозволу, у тому числі до періодичності | N | Формулювання умов | | | 17. Вимоги до припинення експлуатації установки та/або використання промислового майданчика або його частини, у тому числі спрямовані на повернення промислового майданчика до стану, зазначеного в базовому звіті (за наявності), та на усунення, обмеження, ізолювання або зменшення небезпечних речовин; заходи щодо проведення моніторингу після припинення експлуатації установки та/або використання промислового майданчика або його частини | N | Формулювання умов | | | | | | | | | | | | | | | | |
____________ * Заповнюється для кожної установки окремо ** НДТМ - гранично допустимий викид, встановлений відповідно до висновків найкращих доступних технологій та методів управління; ЕН - гранично допустимий викид, встановлений на підставі екологічного нормативу (зазначити нормативно-правовий акт) з урахуванням критеріїв визначення найкращих доступних технологій та методів управління; ВІД - гранично допустимий викид, встановлений відповідно до наданого відступу. *** Якщо на установці провадиться більше ніж один вид іншої діяльності згідно з додатком до Закону України "Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення", таблиця 1.2.2 заповнюється відповідну кількість разів. **** Згідно з Порядком класифікації відходів та Національним переліком відходів, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2023 р. N 1102 (Офіційний вісник України, 2023 р., N 97, ст. 5820). ***** Згідно з Переліком операцій з видалення відходів, наведеним у додатку 1, та Переліком операцій з відновлення відходів, наведеним у додатку 2 до Закону України "Про управління відходами". ****** Метод заміру, умови замірів, метод вимірювання, метод ведення записів, обробки та зберігання даних застосовуються з відповідними нормами. |
IV. Заключна частинаДата набрання чинності інтегрованим довкіллєвим дозволом (змінами до інтегрованого довкіллєвого дозволу) ____________ З дня набрання чинності інтегрованим довкіллєвим дозволом втрачають чинність дозволи, отримані оператором установки, а саме: _____________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________ Дозвільний орган може визнати інтегрований довкіллєвий дозвіл (зміни до нього) недійсними з підстав, передбачених статтею 27 Закону України "Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення", з інших підстав та в порядку, що передбачені Законом України "Про адміністративну процедуру". Протягом 30 календарних днів з дня доведення інтегрованого довкіллєвого дозволу (змін до нього) до відома оператора установки засобами Єдиного державного реєстру інтегрованих довкіллєвих дозволів інтегрований довкіллєвий дозвіл (зміни до нього) може бути оскаржений оператором установки в порядку адміністративного оскарження до дозвільного органу згідно із Законом України "Про адміністративну процедуру". Подання скарги за клопотанням скаржника зупиняє дію інтегрованого довкіллєвого дозволу (змін до нього) на строк адміністративного оскарження. Протягом шести місяців з дня доведення інтегрованого довкіллєвого дозволу (змін до нього) до відома оператора установки засобами Єдиного державного реєстру інтегрованих довкіллєвих дозволів інтегрований довкіллєвий дозвіл (зміни до нього) може бути оскаржений оператором установки в судовому порядку до адміністративного суду згідно з Кодексом адміністративного судочинства України. Відповідно до частини четвертої статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного інтегрованого довкіллєвого дозволу (змін до нього), якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову. Оператор установки зобов'язаний оприлюднити інформацію про отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу у спосіб, передбачений частиною третьою статті 6 Закону України "Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення", протягом 10 робочих днів з дня отримання інтегрованого довкіллєвого дозволу. | _________________________ (найменування посади) | ____________ (підпис) | _________________________ (власне ім'я, прізвище) |
(додаток у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13.11.2025 р. N 1465) |