МІНІСТЕРСТВО РОЗВИТКУ ЕКОНОМІКИ, ТОРГІВЛІ ТА СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА УКРАЇНИНАКАЗ
Зареєстровано у Міністерстві юстиції України Про затвердження уніфікованої форми акта, складеного за результатами проведення планової (позапланової) перевірки призначеного органу з оцінки відповідності чи визнаної незалежної організації щодо відповідності вимогам до призначених органів з оцінки відповідності чи визнаних незалежних організацій і виконання ними своїх обов'язків, установлених Законом України "Про технічні регламенти та оцінку відповідності" та відповідними технічними регламентамиІз змінами і доповненнями, внесеними Відповідно до статті 5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", статей 7, 26 і 38 Закону України "Про технічні регламенти та оцінку відповідності", постанови Кабінету Міністрів України від 10 травня 2018 року N 342 "Про затвердження методик розроблення критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю), а також уніфікованих форм актів, що складаються за результатами проведення планових (позапланових) заходів державного нагляду (контролю)", НАКАЗУЮ: 1. Затвердити уніфіковану форму акта, складеного за результатами проведення планової (позапланової) перевірки призначеного органу з оцінки відповідності чи визнаної незалежної організації щодо відповідності вимогам до призначених органів з оцінки відповідності чи визнаних незалежних організацій і виконання ними своїх обов'язків, установлених Законом України "Про технічні регламенти та оцінку відповідності" та відповідними технічними регламентами, що додається. 2. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 15 травня 2019 року N 851 "Про затвердження уніфікованої форми акта, складеного за результатами здійснення планової (позапланової) перевірки призначеного органу з оцінки відповідності чи визнаної незалежної організації щодо відповідності вимогам до призначених органів з оцінки відповідності чи визнаних незалежних організацій і виконання ними своїх обов'язків, установлених Законом України "Про технічні регламенти та оцінку відповідності" та відповідними технічними регламентами", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 03 червня 2019 року за N 570/33541. 3. Департаменту технічного регулювання та метрології в установленому законодавством порядку забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України. 4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування. 5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України - Торгового представника України Качку Т. А.
ЗАТВЕРДЖЕНО МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ (Мінекономіки) вул. М. Грушевського 12/2, м. Київ, 01008 тел. (044)200-47-53, факс (044)253-63-71 Акт
ПЕРЕЛІК |
N | Питання щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства | Ступінь ризику суб'єкта господа- | Позиція суб'єкта господа- | Відповіді на питання | Нормативне обґрунтування | ||||
так | ні | не розгля- | |||||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | ||
1. Відповідність загальним вимогам до призначених органів з оцінки відповідності чи визнаних незалежних організацій | |||||||||
1.1 | Призначений орган з оцінки відповідності чи визнана незалежна організація є юридичною особою - резидентом України | Високий | | | | | Абзац другий пункту 1 частини другої статті 26, абзац другий пункту 1 частини першої статті 32 Закону України "Про технічні регламенти та оцінку відповідності" (далі - Закон) | ||
1.2 | У призначеного органу з оцінки відповідності кожен працівник із числа не менш як половини його штатного персоналу, відповідального за виконання завдань з оцінки відповідності, має щонайменше річний сукупний досвід виконання робіт з оцінки відповідності протягом останніх трьох років | Високий | | | | | Абзац третій пункту 1 частини першої статті 32 Закону | ||
1.3 | У визнаній незалежній організації не менш як половина її штатного персоналу, відповідального за затвердження технологічних процесів виконання нерознімних з'єднань, персоналу, який виконує нерознімні з'єднання, та/або персоналу, який проводить неруйнівний контроль, має досвід виконання робіт із затвердження (атестації) технологічних процесів виконання нерознімних з'єднань, персоналу, який виконує нерознімні з'єднання, та/або персоналу, який проводить неруйнівний контроль, у будь-який період протягом останніх трьох років | Високий | | | | | Абзац третій пункту 1 частини другої статті 26 Закону | ||
1.4 | Призначений орган з оцінки відповідності має у своїй структурі акредитовану випробувальну лабораторію або володіє більше ніж 50 відсотками статутного капіталу акредитованої випробувальної лабораторії, яка є юридичною особою (далі - власна акредитована випробувальна лабораторія), для проведення, принаймні, деяких видів випробувань усіх чи окремих видів (категорій, груп) продукції в межах сфери призначення | Високий | | | | | Абзац четвертий пункту 1 частини першої статті 32 Закону | ||
1.5 | Призначений орган з оцінки відповідності уклав угоду (угоди) із субпідрядниками або своїми дочірніми підприємствами щодо проведення акредитованими випробувальними лабораторіями таких субпідрядників чи дочірніх підприємств видів випробувань продукції в межах сфери призначення, які не проводяться його власними акредитованими випробувальними лабораторіями (якщо хоча б одна із процедур оцінки відповідності, щодо яких органи з оцінки відповідності призначено, передбачає проведення випробувань продукції) | Високий | | | | | Абзац четвертий пункту 1 частини першої статті 32 Закону | ||
1.6 | Призначений орган з оцінки відповідності чи визнана незалежна організація уклав(ла) договір страхування відповідальності перед третіми особами на час здійснення діяльності призначеного органу з оцінки відповідності чи визнаної незалежної організації | Високий | | | | | Абзац четвертий пункту 1 частини другої статті 26, абзац п'ятий пункту 1 частини першої статті 32 Закону | ||
2. Відповідність спеціальним вимогам до призначених органів з оцінки відповідності | |||||||||
2.1 | Призначений орган з оцінки відповідності є незалежним від особи, що надає об'єкт оцінки відповідності, та від особи, що заінтересована в такому об'єкті як споживач чи користувач: | Х | Х | Х | Х | Х | Абзац перший пункту 1 Спеціальних вимог до призначених органів з оцінки відповідності, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 13 січня 2016 року N 56 (далі - Спеціальні вимоги) | ||
2.1.1 | керівник, його заступники та персонал, відповідальні за виконання завдань з оцінки відповідності, призначеного органу з оцінки відповідності: | Х | Х | Х | Х | Х | Абзац другий пункту 1 Спеціальних вимог | ||
не є проектувальником, виробником, імпортером, розповсюджувачем, монтажником, покупцем, власником, користувачем чи відповідальним за обслуговування продукції, яку вони оцінюють, або представником будь-кого з цих осіб; | Високий | | | | | Перше речення абзацу третього пункту 1 Спеціальних вимог | |||
не беруть безпосередньої участі у проектуванні, виготовленні, реалізації, монтажі, використанні чи обслуговуванні продукції, яку вони оцінюють, та не представляють сторони, що беруть участь у такій діяльності | Високий | | | | | Перше речення абзацу четвертого пункту 1 Спеціальних вимог | |||
2.1.2 | призначений орган з оцінки відповідності не провадить будь-яку діяльність, яка може вплинути на незалежність його суджень або доброчесність щодо діяльності з оцінки відповідності, на провадження якої його призначено, у тому числі не надає послуги з консультування | Високий | | | | | Друге та третє речення абзацу четвертого пункту 1 Спеціальних вимог | ||
2.1.3 | незалежність та відсутність будь-якого конфлікту інтересів призначеного органу з оцінки відповідності, який є членом об'єднання підприємців, що представляють юридичних осіб та/або фізичних осіб - підприємців, що беруть участь у проектуванні, виготовленні, реалізації, монтажі, використанні чи обслуговуванні продукції, яку він (вона) оцінює, доведено | Високий | | | | | Абзац п'ятий пункту 1 Спеціальних вимог | ||
2.1.4 | призначеним органом з оцінки відповідності забезпечено дотримання субпідрядниками чи дочірніми підприємствами, які ним залучаються до виконання конкретних робіт, пов'язаних із оцінкою відповідності, вимог щодо нерозголошування інформації, що становить предмет професійної таємниці, об'єктивності і неупередженості діяльності з оцінки відповідності такого органу | Високий | | | | | Абзац другий частини першої статті 421 Закону, абзац шостий пункту 1 Спеціальних вимог | ||
2.2 | Призначений орган з оцінки відповідності провадить діяльність з оцінки відповідності належним чином та із забезпеченням технічної компетентності | Високий | | | | | Пункт 2 Спеціальних вимог | ||
2.3 | Призначений орган з оцінки відповідності не піддавався будь-якому тиску та спонуканню, зокрема фінансового характеру, які можуть впливати на судження або результати його діяльності з оцінки відповідності, особливо з боку осіб чи груп осіб, заінтересованих у результатах такої діяльності | Високий | | | | | Пункт 2 Спеціальних вимог | ||
2.4 | Призначений орган з оцінки відповідності здатний виконувати всі завдання з оцінки відповідності, які покладені на нього згідно з відповідними технічними регламентами та щодо яких його було призначено, незалежно від того, чи такі завдання виконуються безпосередньо органом з оцінки відповідності чи такий орган є відповідальним за їх виконання | Високий | | | | | Абзац перший пункту 3 Спеціальних вимог | ||
2.5 | Призначений орган з оцінки відповідності в будь-який час і для кожної процедури оцінки відповідності та кожного виду чи категорії продукції, щодо якої його призначено, має необхідні: | Х | Х | Х | Х | Х | Абзац другий пункту 3 Спеціальних вимог | ||
2.5.1 | кваліфікований та досвідчений персонал для виконання завдань з оцінки відповідності | Високий | | | | | Абзац третій пункту 3 Спеціальних вимог | ||
2.5.2 | описи процедур, згідно з якими проводиться оцінка відповідності, що забезпечують прозорість і відтворюваність таких процедур | Високий | | | | | Перше речення абзацу четвертого пункту 3 Спеціальних вимог | ||
2.5.3 | процедури для провадження діяльності з оцінки відповідності з належним урахуванням величини суб'єкта господарювання, що замовляє роботи з оцінки відповідності, галузі, в якій він діє, його структури, ступеня складності технології виробництва відповідної продукції та масового чи серійного характеру виробничого процесу | Високий | | | | | Частина друга статті 41 Закону; абзац п'ятий пункту 3 Спеціальних вимог | ||
2.6 | Призначений орган з оцінки відповідності має необхідні для виконання в належний спосіб технічних і адміністративних завдань з оцінки відповідності засоби, а також доступ до іншого необхідного обладнання чи матеріально-технічної бази | Високий | | | | | Абзац шостий пункту 3 Спеціальних вимог | ||
2.7 | Призначений орган з оцінки відповідності застосовує відповідні правила, методики, настанови та процедури, що дають змогу розрізняти завдання, які він виконує як призначений орган з оцінки відповідності, та іншу діяльність | Високий | | | | | Друге речення абзацу четвертого пункту 3 Спеціальних вимог | ||
2.8 | Персонал призначеного органу з оцінки відповідності, відповідальний за виконання завдань з оцінки відповідності, має: | Х | Х | Х | Х | Х | Пункт 4 Спеціальних вимог | ||
2.8.1 | технічну і професійну підготовку, що охоплює всю діяльність з оцінки відповідності, щодо якої орган з оцінки відповідності був призначений | Високий | | | | | Абзац другий пункту 4 Спеціальних вимог | ||
2.8.2 | достатні знання щодо вимог, які стосуються робіт з оцінки відповідності, які він проводить, та відповідні повноваження для проведення таких робіт | Високий | | | | | Абзац третій пункту 4 Спеціальних вимог | ||
2.8.3 | відповідні знання та розуміння суттєвих вимог (за їх відсутності - технічних вимог до продукції), визначених у технічному регламенті, стандартів з переліку національних стандартів для цілей застосування технічних регламентів (якщо технічним регламентом не передбачено затвердження зазначеного переліку, - стандартів, які застосовуються згідно з технічним регламентом), положень законодавства України щодо умов обігу на ринку продукції, яку він оцінює, а також відповідних положень законодавства ЄС (якщо технічний регламент розроблено на основі акта законодавства ЄС) | Високий | | | | | Абзац четвертий пункту 4 Спеціальних вимог | ||
2.8.4 | досвід із складення сертифікатів, протоколів та звітів, які підтверджують проведення робіт з оцінки відповідності | Високий | | | | | Абзац п'ятий пункту 4 Спеціальних вимог | ||
2.9 | Неупередженість призначеного органу з оцінки відповідності, його керівника, заступників керівника та персоналу, відповідального за виконання завдань з оцінки відповідності, забезпечено тим, що: | Х | Х | Х | Х | Х | Абзац перший пункту 5 Спеціальних вимог | ||
2.9.1 | оплата праці керівника, заступників керівника призначеного органу з оцінки відповідності та його персоналу, відповідального за виконання завдань з оцінки відповідності, не залежить від кількості проведених робіт з оцінки відповідності чи їх результатів | Високий | | | | | Абзац другий пункту 5 Спеціальних вимог | ||
2.10 | Персонал призначеного органу з оцінки відповідності не розголошує інформацію, що становить предмет професійної таємниці призначених органів з оцінки відповідності, без згоди замовника робіт із оцінки відповідності чи особи, якої стосується така інформація (крім випадків надання зазначеної інформації відповідно до закону), та не використовує таку інформацію у своїх інтересах або в інтересах третіх осіб | Високий | | | | | Абзац другий частини першої статті 421 Закону, пункт 6 Спеціальних вимог | ||
2.11 | Призначений орган з оцінки відповідності бере участь у відповідній діяльності із стандартизації або забезпечує інформування свого персоналу, відповідального за виконання завдань з оцінки відповідності, про таку діяльність | Високий | | | | | Абзац перший пункту 7 Спеціальних вимог | ||
2.12 | Призначений орган з оцінки відповідності бере участь у відповідній діяльності секторальної чи міжсекторальної групи (груп) призначених органів з оцінки відповідності, утвореної(их) згідно з відповідним технічним регламентом (у разі утворення), та забезпечує інформування свого персоналу, відповідального за виконання завдань з оцінки відповідності, про таку діяльність та застосовує документи, підготовлені за результатами роботи зазначеної групи (груп), як загальні настанови | Високий | | | | | Частина друга, друге речення частини четвертої статті 44 Закону, абзац другий пункту 7 Спеціальних вимог | ||
2.13 | Призначений орган з оцінки відповідності чи визнана незалежна організація відповідає спеціальним вимогам до призначених органів з оцінки відповідності чи визнаних незалежних організацій, визначеним технічним регламентом2 | Високий | | | | | Пункт 2 частини другої статті 26, пункт 2 частини першої статті 32 Закону, | ||
3. Виконання обов'язків, визначених Законом України "Про технічні регламенти та оцінку відповідності" і технічними регламентами | |||||||||
3.1 | Призначений орган з оцінки відповідності чи визнана незалежна організація забезпечив(ла) відповідність залучених субпідрядників чи дочірніх підприємств Спеціальним вимогам або спеціальним вимогам до призначених органів з оцінки відповідності чи визнаних незалежних організацій, визначеним технічним регламентом2 | Високий | | | | | Частина перша статті 34 Закону | ||
3.2 | Залучення призначеним органом з оцінки відповідності чи визнаною незалежною організацією до виконання робіт з оцінки відповідності субпідрядника або дочірнього підприємства здійснюється лише за згодою замовника | Високий | | | | | Частина третя статті 34 Закону | ||
3.3 | Призначений орган з оцінки відповідності чи визнана незалежна організація зберігає для надання на запити органу, що призначає, відповідні документи щодо оцінювання кваліфікації залучених субпідрядників чи дочірніх підприємств і робіт, що виконуються ними згідно з конкретними процедурами оцінки відповідності, визначеними в технічному регламенті3 | Високий | | | | | Частина четверта статті 34 Закону | ||
3.4 | Призначений орган з оцінки відповідності чи визнана незалежна організація: | Х | Х | Х | Х | Х | Статті 35, 37 і 371 Закону | ||
посилається на призначення лише стосовно видів продукції та/або процедур оцінки відповідності в межах своєї сфери призначення; | Високий | | | | | Частина одинадцята статті 35 Закону | |||
не виконує поза сферою призначення завдання з оцінки відповідності згідно з відповідним технічним регламентом3, які можуть виконуватися органами з оцінки відповідності за умови призначення; | Високий | | | | | Пункт 4 частини другої статті 37 Закону | |||
припинив(ла) виконання завдань з оцінки відповідності та посилання у своїй документації і рекламі на призначення в межах усієї сфери призначення чи її частини в разі скорочення сфери призначення, призупинення чи припинення дії свідоцтва про призначення | Високий | | | | | Частина перша статті 371 Закону | |||
3.5 | Призначений орган з оцінки відповідності чи визнана незалежна організація проводить оцінку відповідності згідно з процедурами оцінки відповідності, визначеними в технічному регламенті3 | Високий | | | | | Частина перша статті 41 Закону | ||
3.6 | Оцінка відповідності проводиться у пропорційний спосіб, без покладання зайвого навантаження на суб'єктів господарювання: | Х | Х | Х | Х | Х | Перше речення абзацу першого частини другої статті 41 Закону | ||
3.6.1 | призначений орган з оцінки відповідності чи визнана незалежна організація здійснює свою діяльність з належним урахуванням величини суб'єкта господарювання, що замовляє роботи з оцінки відповідності, галузі, в якій він діє, його структури, ступеня складності технології виробництва відповідної продукції та масового чи серійного характеру виробничого процесу, з дотриманням ступеня вимогливості та рівня захисту, що є необхідними для відповідності продукції вимогам технічного регламенту3 | Високий | | | | | Частина друга статті 41 Закону | ||
3.7 | Призначений орган з оцінки відповідності чи визнана незалежна організація вимагає від виробника вжиття відповідних коригувальних заходів та не видає документ про відповідність у разі, якщо виробник не виконав вимог, визначених у технічному регламенті3, відповідних стандартах з переліку національних стандартів для цілей застосування технічного регламенту3 чи інших технічних специфікаціях | Високий | | | | | Частина третя статті 41 Закону | ||
3.8 | Призначений орган з оцінки відповідності чи визнана незалежна організація вимагає від виробника вжиття відповідних коригувальних заходів, а в разі необхідності призупиняє або припиняє дію документа про відповідність у разі, якщо під час проведення моніторингу відповідності після видачі документа про відповідність призначений орган з оцінки відповідності чи визнана незалежна організація виявить, що продукція вже не відповідає вимогам, визначеним у технічному регламенті3, відповідних стандартах з переліку національних стандартів для цілей застосування технічного регламенту3 чи інших технічних специфікаціях | Високий | | | | | Частина четверта статті 41 Закону | ||
3.9 | Призначений орган з оцінки відповідності чи визнана незалежна організація залежно від обставин установлює обмеження щодо будь-яких документів про відповідність, призупиняє або припиняє їх дію в разі, якщо виробником не було вжито коригувальних заходів або вони не дали необхідних результатів | Високий | | | | | Частина п'ята статті 41 Закону | ||
3.10 | Призначений орган з оцінки відповідності чи визнана незалежна організація виконує додаткові обов'язки щодо його (її) діяльності, які встановлені технічним регламентом3 та визначеними в ньому процедурами оцінки відповідності | Високий | | | | | Частина шоста статті 41 Закону, | ||
3.11 | Призначений орган з оцінки відповідності чи визнана незалежна організація інформує: | Х | Х | Х | Х | Х | Стаття 42 Закону | ||
3.11.1 | орган, що призначає, про: | Х | Х | Х | Х | Х | Частина перша статті 42 Закону | ||
будь-які відмови у видачі документів про відповідність у межах сфери його (її) призначення, встановлення обмежень щодо них, їх призупинення або скасування | Високий | | | | | Абзац другий частини першої статті 42 Закону | |||
будь-які обставини, що впливають на сферу та умови призначення цих органів | Високий | | | | | Абзац третій частини першої статті 42 Закону | |||
будь-які запити щодо надання інформації стосовно діяльності з оцінки відповідності, одержані ним (нею) від органів державного ринкового нагляду | Високий | | | | | Абзац четвертий частини першої статті 42 Закону | |||
діяльність з оцінки відповідності, здійснену в межах сфери їх призначення, та будь-яку іншу здійснену діяльність, включаючи транскордонну діяльність та роботи за договорами субпідряду, на запит органу, що призначає | Високий | | | | | Абзац п'ятий частини першої статті 42 Закону | |||
залучення до виконання конкретних робіт, пов'язаних з оцінкою відповідності, субпідрядника або свого дочірнього підприємства | Високий | | | | | Частина перша статті 34 Закону | |||
3.11.2 | інші органи з оцінки відповідності, які призначені згідно з тим самим технічним регламентом та здійснюють подібну діяльність з оцінки відповідності, що охоплює таку саму продукцію, з питань, які стосуються негативних результатів оцінки відповідності, а на запит - також позитивних результатів оцінки відповідності | Високий | | | | | Частина друга статті 42 Закону | ||
3.11.3 | Призначений орган з оцінки відповідності чи визнана незалежна організація виконує додаткові обов'язки щодо надання інформації, які встановлені технічним регламентом3 та визначеними у ньому процедурами оцінки відповідності | Високий | | | | | Частина третя статті 42 Закону, | ||
3.11.4 | Призначений орган з оцінки відповідності чи визнана незалежна організація надає інформацію, зазначену в пункті 3.3, підпунктах 3.11.1 та 3.11.2 пункту 3.11 не пізніше п'яти робочих днів з дня прийняття ними відповідних рішень, виникнення обставин або одержання запитів, або у строк чи з певною періодичністю, визначені у відповідних технічних регламентах3 чи процедурах оцінки відповідності | Високий | | | | | Частина четверта статті 42 Закону | ||
3.12 | Призначений орган з оцінки відповідності чи визнана незалежна організація розглядає апеляцію згідно з положеннями національних стандартів, що стосуються розгляду апеляцій органами з оцінки відповідності | Високий | | | | | Частина друга статті 43 Закону | ||
3.13 | У разі якщо призначений орган з оцінки відповідності чи визнана незалежна організація визнає чи приймає результати оцінки відповідності (протоколи випробувань, документи про відповідність тощо) вимогам технічних регламентів3, проведеної іноземними акредитованими органами з оцінки відповідності, на підставі укладених із такими органами договорів про визнання результатів оцінки відповідності, вони: | Х | Х | Х | Х | Х | Стаття 45 Закону | ||
перевірили, чи застосовані в іншій державі процедури оцінки відповідності (навіть якщо вони відрізняються від українських процедур) забезпечують такий самий або вищий рівень відповідності вимогам відповідних технічних регламентів, як і українські процедури оцінки відповідності; | Високий | | | | | Частина перша статті 45 Закону | |||
перевірили чи національні органи з акредитації, які акредитують органи з оцінки відповідності як в Україні, так і в іншій державі, є членами міжнародної або регіональної організації з акредитації та/або уклали угоду про взаємне визнання з такою організацією стосовно відповідних видів діяльності з оцінки відповідності; | Високий | | | | | Абзац другий частини третьої статті 45 Закону | |||
застосовують процедуру оцінки відповідності або її частину та видають документ про відповідність, передбачений цією процедурою, під свою відповідальність на підставі результатів оцінки відповідності (протоколів випробувань, документів про відповідність тощо), проведеної іноземним акредитованим органом з оцінки відповідності | Високий | | | | | Абзац третій частини третьої статті 45 Закону | |||
| ____________ 2 Нормативно-правові акти, зазначені в пунктах 7, 8, 13 - 15, 17 - 31, 34, 36, 37 Переліку нормативно-правових актів, відповідно до яких складено перелік питань щодо проведення перевірки. 3 Нормативно-правові акти, зазначені в пунктах 2 - 15, 17 - 39 Переліку нормативно-правових актів, відповідно до яких складено перелік питань щодо проведення перевірки. |
| |||||||
ПЕРЕЛІК
нормативно-правових актів, відповідно до яких складено перелік питань щодо проведення перевірки
N з/п | Нормативно-правовий акт | Дата і номер державної реєстрації нормативно-правового акта в Мін'юсті | |
найменування | дата і номер | ||
1 | 2 | 3 | 4 |
1 | Закон України "Про технічні регламенти та оцінку відповідності" | 15 січня 2015 року N 124-VIII | - |
2 | Закон України "Про надання будівельної продукції на ринку"1 | 02 вересня 2020 року N 850-IX | - |
3 | Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження Технічного регламенту будівельних виробів (продукції)" | 20 грудня 2006 року N 1764 | - |
4 | Пункт виключено | | |
4 | Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження Технічного регламенту закритих джерел іонізуючого випромінювання" | 05 грудня 2007 року N 1382 | - |
5 | Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження Технічного регламенту мийних засобів" | 20 серпня 2008 року N 717 | - |
6 | Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження Технічного регламенту водогрійних котлів, що працюють на рідкому чи газоподібному паливі" | 27 серпня 2008 року N 748 | - |
7 | Пункт виключено | | |
7 | Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження Технічного регламенту безпеки машин" | 30 січня 2013 року N 62 | - |
8 | Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження Технічного регламенту безпеки інфраструктури залізничного транспорту" | 11 липня 2013 року N 494 | - |
9 | Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив" | 01 серпня 2013 року N 927 | - |
10 | Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження Технічного регламенту щодо медичних виробів" | 02 жовтня 2013 року N 753 | - |
11 | Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження Технічного регламенту щодо медичних виробів для діагностики in vitro" | 02 жовтня 2013 року N 754 | - |
12 | Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження Технічного регламенту щодо активних медичних виробів, які імплантують" | 02 жовтня 2013 року N 755 | - |
13 | Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження Технічного регламенту щодо неавтоматичних зважувальних приладів" | 16 грудня 2015 року N 1062 | - |
14 | Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження Технічного регламенту з електромагнітної сумісності обладнання" | 16 грудня 2015 року N 1077 | - |
15 | Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження Технічного регламенту безпеки рухомого складу залізничного транспорту" | 30 грудня 2015 року N 1194 | - |
16 | Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження спеціальних вимог до призначених органів з оцінки відповідності" | 13 січня 2016 року N 56 | - |
17 | Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження Технічного регламенту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки" | 13 січня 2016 року N 94 | - |
18 | Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження Технічного регламенту засобів вимірювальної техніки" | 24 лютого 2016 року N 163 | - |
19 | Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження Технічного регламенту простих посудин високого тиску" | 28 грудня 2016 року N 1025 | - |
20 | Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження Технічного регламенту обладнання та захисних систем, призначених для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах" | 28 грудня 2016 року N 1055 | - |
21 | Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження Технічного регламенту радіообладнання" | 24 травня 2017 року N 355 | - |
22 | Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження Технічного регламенту ліфтів і компонентів безпеки для ліфтів" | 21 червня 2017 року N 438 | - |
23 | Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження Технічного регламенту безпечності іграшок" | 28 лютого 2018 року N 151 | - |
24 | Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження Технічного регламенту рухомого обладнання, що працює під тиском" | 04 липня 2018 року N 536 | - |
25 | Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження Технічного регламенту приладів, що працюють на газоподібному паливі" | 04 липня 2018 року N 814 | - |
26 | Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження Технічного регламенту вибухових матеріалів промислового призначення" | 03 жовтня 2018 року N 802 | - |
27 | Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження Технічного регламенту щодо пакувальних комплектів для зберігання та захоронення радіоактивних відходів" | 17 жовтня 2018 року N 884 | - |
28 | Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження Технічного регламенту обладнання, що працює під тиском" | 16 січня 2019 року N 27 | - |
29 | Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження Технічного регламенту канатних доріг" | 06 лютого 2019 року N 342 | - |
30 | Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження Технічного регламенту засобів індивідуального захисту" | 21 серпня 2019 року N 771 | - |
31 | Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження Технічного регламенту шумового випромінювання у навколишнє середовище від обладнання, що використовується ззовні приміщень" | 04 грудня 2019 року N 1186 | - |
32 | Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження Технічного регламенту щодо вимог до газу скрапленого для автомобільного транспорту, комунально-побутового споживання та промислових цілей"1 | 29 липня 2020 року N 667 | - |
33 | Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження Технічного регламенту засобів криптографічного захисту інформації" | 21 жовтня 2020 року N 991 | - |
34 | Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження Технічного регламенту піротехнічних виробів" | 05 січня 2021 року N 8 | |
35 | Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження Технічного регламенту щодо вимог до авіаційного бензину та палив для реактивних двигунів"1 | 26 травня 2021 року N 523 | - |
36 | Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження Технічного регламенту морського обладнання"1 | 30 червня 2021 року N 676 | - |
37 | Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження Технічного регламенту прогулянкових суден і водних мотоциклів"1 | 23 грудня 2021 року N 1381 | - |
38 | Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження Технічного регламенту аерозольних розпилювачів" | 21 лютого 2023 року N 154 | - |
39 | Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження Технічного регламенту засобів цивільного захисту" | 26 травня 2023 року N 535 | - |
____________
1 Планові та позапланові перевірки призначених органів з оцінки відповідності щодо відповідності вимогам до призначених органів з оцінки відповідності і виконання ними своїх обов'язків, установлених Законом України "Про технічні регламенти та оцінку відповідності" та відповідними технічними регламентами, здійснюються після набрання чинності відповідними технічними регламентами.
ОПИС
виявлених порушень вимог законодавства
| За результатами проведення перевірки встановлено: |
| ||
N | Вимоги законодавства, які було порушено, із зазначенням відповідних статей (частин, пунктів, абзаців тощо) | Опис фактичних обставин та відповідних доказів (письмових, речових, електронних або інших), що підтверджують наявність порушення вимог законодавства | Опис негативних наслідків, що настали в результаті порушення вимог законодавства (за наявності) | Ризик настання негативних наслідків від провадження господарської діяльності (зазначається згідно з формою визначення ризиків настання негативних наслідків від провадження господарської діяльності) |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
| | | | |
Інформація про потерпілих (за наявності) Положення законодавства, якими встановлено відповідальність за порушення вимог законодавства (за наявності) |
ПЕРЕЛІК
питань для суб'єктів господарювання щодо здійснення контролю за діями (бездіяльністю) посадових осіб органу державного нагляду (контролю)*
N | Питання щодо здійснення контролю | Відповіді на питання | Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" | ||
так | ні | дотримання вимог законодавства не є обов'язковим для посадових осіб | |||
1 | Про проведення планового заходу державного нагляду (контролю) суб'єкт господарювання письмово та/або за допомогою електронного зв'язку повідомлений не пізніше ніж за 10 днів до дня здійснення такого заходу | | | | Частина четверта статті 5 |
2 | Посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), пред'явлено | | | | Частина п'ята статті 7, абзац четвертий статті 10 |
3 | Копію посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю) надано | | | | Частина п'ята статті 7, абзаци четвертий, сьомий статті 10 |
4 | Перед початком проведення заходу державного нагляду (контролю) посадовими особами органу державного нагляду (контролю) внесено запис про проведення такого заходу до відповідного журналу суб'єкта господарювання (у разі його наявності) | | | | Частина дванадцята статті 4 |
5 | Під час проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) розглядалися лише ті питання, які стали підставою для його здійснення і зазначені у направленні (посвідченні) на проведення такого заходу | | | | Частина перша статті 6 |
| ____________ |
|
Пояснення, зауваження або заперечення щодо проведеного
заходу державного нагляду (контролю) та складеного акта перевірки*
N | Пояснення, зауваження або заперечення |
| |
Оцінка суб'єкта господарювання щодо професійного рівня
посадових осіб органу державного нагляду (контролю)*
(від 1 до 10, де 10 - найвища схвальна оцінка)
Прізвище, ініціали посадової особи органу державного нагляду (контролю) | Професійна компетентність | Доброчесність |
| | |
| ____________ |
Посадові особи органу державного нагляду (контролю): | ||
____________________________ | ______________________ | ______________________________ |
____________________________ | ______________________ | ______________________________ |
Залучені посадові особи центральних органів виконавчої влади, Служби безпеки України, на які покладаються функції технічного регулювання у визначених сферах діяльності, та фахівці (аудитори, експерти): | ||
____________________________ | ______________________ | ______________________________ |
____________________________ | ______________________ | ______________________________ |
Керівник суб'єкта господарювання або уповноважена ним особа: | ||
____________________________ | ______________________ | ______________________________ |
Треті особи, які брали участь у проведенні заходу державного нагляду (контролю): | ||
____________________________ | ______________________ | ______________________________ |
____________________________ | ______________________ | ______________________________ |
Примірник цього акта на | ||
____________________________ | ______________________ | ______________________________ |
Відмітка про відмову від підписання керівником суб'єкта господарювання або уповноваженою ним особою, третіми особами цього акта |
Директор департаменту технічного | М. Крижановський |
(форма акта із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства розвитку
економіки, торгівлі та сільського господарства України від 22.12.2020 р. N 2725,
наказами Міністерства економіки України від 14.12.2021 р. N 1063-21,
від 26.09.2022 р. N 3390,
враховуючи зміни, внесені наказом Міністерства
економіки України від 14.10.2022 р. N 3827,
із змінами, внесеними згідно з наказом
Міністерства економіки України від 24.04.2025 р. N 2217,
враховуючи зміни, внесені наказом
Міністерства економіки України від 13.05.2025 р. N 2448)