КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИПОСТАНОВАвід 30 травня 2025 р. N 622 Київ Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2017 р. N 373 Кабінет Міністрів України постановляє: Внести до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2017 р. N 373 "Про затвердження Порядку розроблення, введення в дію та перегляду професійних стандартів" (Офіційний вісник України, 2017 р., N 47, ст. 1457; 2021 р., N 82, ст. 5262; 2022 р., N 2, ст. 47; 2023 р., N 3, ст. 247) зміни, що додаються. Прем'єр-міністр України | Д. ШМИГАЛЬ |
Інд. 26 ЗАТВЕРДЖЕНО постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2025 р. N 622 ЗМІНИ, що вносяться до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2017 р. N 3731. Пункт 11 постанови викласти в такій редакції: "11. Установити, що проекти професійних стандартів, які подані на публічне громадське обговорення до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2025 р. N 622 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2017 р. N 373", перевіряються, затверджуються та вносяться до Реєстру кваліфікацій за процедурою, встановленою Порядком розроблення, введення в дію та перегляду професійних стандартів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2017 р. N 373 (Офіційний вісник України, 2017 р., N 47, ст. 1457), в редакції, що діяла до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2025 р. N 622 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2017 р. N 373".". 2. Порядок розроблення, введення в дію та перегляду професійних стандартів, затверджений зазначеною постановою, викласти в такій редакції: "ЗАТВЕРДЖЕНО постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2017 р. N 373 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30 травня 2025 р. N 622) ПОРЯДОК розроблення, введення в дію та перегляду професійних стандартів1. Цей Порядок установлює загальні вимоги до процедури розроблення, публічного громадського обговорення, затвердження, введення в дію, перегляду та внесення змін до професійних стандартів. 2. Методичні рекомендації щодо розроблення професійних стандартів розробляються Національним агентством кваліфікацій (далі - Агентство) та оприлюднюються на його офіційному веб-сайті. 3. Проекти професійних стандартів можуть розроблятися роботодавцями, їх організаціями та об'єднаннями, галузевими радами, органами державної влади, науковими установами, громадськими об'єднаннями, іншими заінтересованими суб'єктами (далі - розробники). 4. Етапами розроблення професійних стандартів є: прийняття рішення про розроблення проекту професійного стандарту; подання заявки на розроблення проекту професійного стандарту (далі - заявка) за формою згідно з додатком 1 до Агентства; підготовка проекту професійного стандарту; проведення публічного громадського обговорення проекту професійного стандарту; погодження проекту професійного стандарту репрезентативними всеукраїнськими об'єднаннями професійних спілок на галузевому рівні, якщо розробниками не є галузеві ради з питань розроблення професійних стандартів; схвалення проекту професійного стандарту робочою групою; проведення перевірки щодо дотримання вимог цього Порядку під час розроблення проекту професійного стандарту (далі - перевірка). Якщо проект професійного стандарту стосується професії, для якої запроваджено додаткове регулювання, розробник після проведення публічного громадського обговорення надсилає проект професійного стандарту до заінтересованих центральних органів виконавчої влади, що забезпечують формування та реалізують державну політику у відповідній сфері, для надання зауважень та пропозицій протягом строку, визначеного цим Порядком. Професійні стандарти за професіями у сфері охорони здоров'я затверджуються після їх погодження МОЗ та репрезентативним всеукраїнським об'єднанням професійних спілок у сфері охорони здоров'я. 5. Розробник приймає рішення про розроблення проекту професійного стандарту за власною ініціативою чи за зверненням юридичних або фізичних осіб, які обґрунтували необхідність розроблення професійного стандарту. Рішення про розроблення проекту професійного стандарту оформляється у вигляді заявки. Заявка подається до Агентства в електронній формі з використанням технічних засобів електронної комунікації та з накладенням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису. Професійний стандарт розробляється залежно від потреби роботодавців у кваліфікованих працівниках, їх розподілу за робочими місцями, для окремої професії (виду занять) або для групи споріднених професій (видів занять) у певній сфері професійної діяльності, за якими присвоюються професійні та/або часткові професійні кваліфікації. Розробник до подання заявки узгоджує з Мінекономіки назву професії, що відсутня в Національному класифікаторі України ДК 003:2010 "Класифікатор професій", затвердженому наказом Державного комітету з питань технічного регулювання та споживчої політики від 28 липня 2010 р. N 327 "Про затвердження, внесення зміни та скасування нормативних документів" (далі - Класифікатор професій). Мінекономіки протягом 30 календарних днів доводить до відома розробника свою позицію щодо розроблення проекту професійного стандарту за професією, що відсутня у Класифікаторі професій, шляхом надсилання листа. Заявка реєструється за узгодженою з Мінекономіки назвою професії. До заявки додається копія листа Мінекономіки щодо узгодження назви професії. 6. Агентство у строк, що не перевищує семи робочих днів з дня отримання заявки, опрацьовує її та у разі відповідності заявки встановленій цим Порядком формі, відсутності аналогічного професійного стандарту або раніше зареєстрованої заявки на розроблення проекту відповідного професійного стандарту реєструє її (присвоює реєстраційний номер) і вносить відповідну інформацію до Реєстру кваліфікацій (далі - Реєстр). У разі невідповідності заявки встановленій цим Порядком формі, наявності зареєстрованої заявки на розроблення проекту відповідного професійного стандарту або затвердженого аналогічного професійного стандарту заявка не підлягає реєстрації, про що Агентство у строк, що не перевищує семи робочих днів з дня отримання заявки, інформує розробника. Внесення змін до інформації, внесеної до Реєстру на підставі заявки, проводиться Агентством за зверненням розробника, поданим в електронній формі з використанням технічних засобів електронної комунікації та з накладенням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису. 7. Агентство після реєстрації заявки протягом трьох робочих днів інформує про її реєстрацію: розробника; Мінекономіки; Мінцифри; МОН; Держпраці; Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти; Спільний представницький орган сторони роботодавців на національному рівні; Спільний представницький орган репрезентативних всеукраїнських об'єднань профспілок на національному рівні; інші заінтересовані суб'єкти, у тому числі центральні органи виконавчої влади відповідно до їх повноважень. Агентство повідомляє зазначеним у цьому пункті суб'єктам про внесення змін до інформації, внесеної до Реєстру на підставі заявки, продовження строку розроблення проекту професійного стандарту, проведення публічного громадського обговорення проекту професійного стандарту, скасування заявки, поновлення перебігу строку перегляду професійного стандарту. 8. Проект професійного стандарту розробляється робочою групою, персональний склад якої формується розробником. До складу робочої групи обов'язково включаються представники роботодавців, їх організацій та об'єднань, репрезентативних профспілок, їх організацій та об'єднань, представники сфери освіти. До складу робочої групи також можуть включатися за згодою представники центральних і місцевих органів виконавчої влади, інші фахівці (працівники) за видом (видами) економічної діяльності, для яких розробляється професійний стандарт. До складу робочої групи з розроблення проекту професійного стандарту за професією, для якої запроваджено додаткове регулювання, включаються представники заінтересованих центральних органів виконавчої влади, що забезпечують формування та реалізують державну політику у відповідній сфері (у разі делегування). 9. Робоча група розробляє проект професійного стандарту відповідно до структури згідно з додатком 2 та визначає строк розроблення проекту професійного стандарту, який не може перевищувати 12 календарних місяців. За зверненням розробника строк розроблення проекту професійного стандарту продовжується Агентством не більше ніж на 12 календарних місяців, про що Агентство вносить інформацію до Реєстру протягом 10 робочих днів. Заявка скасовується: за зверненням розробника; якщо протягом трьох календарних місяців з дня надсилання суб'єктом перевірки розробнику висновку про необхідність доопрацювання проекту професійного стандарту розробник не подає для проведення перевірки доопрацьований робочою групою проект професійного стандарту з урахуванням вимог пункту 18 цього Порядку; якщо протягом одного місяця з дня закінчення строку розроблення проекту професійного стандарту розробник не звернувся до Агентства про продовження строку розроблення проекту професійного стандарту. Агентство вносить інформацію про скасування заявки до Реєстру. Якщо заявку розробника скасовано з причин закінчення строку розроблення проекту професійного стандарту, такий розробник протягом трьох календарних місяців з дня скасування заявки не може повторно подати заявку на розроблення такого ж проекту професійного стандарту. 10. Підготовлений робочою групою проект професійного стандарту підлягає публічному громадському обговоренню, яке організовується та проводиться розробником. Якщо проект професійного стандарту містить інформацію з обмеженим доступом, такий проект не підлягає публічному громадському обговоренню. Строк проведення публічного громадського обговорення становить не менш як один місяць з дня оприлюднення проекту професійного стандарту. 11. Публічне громадське обговорення передбачає: 1) оприлюднення на офіційному веб-сайті розробника: проекту професійного стандарту; повідомлення про публічне громадське обговорення, що включає відомості про розробника та контактні дані особи, яка є відповідальною за розроблення проекту професійного стандарту; повідомлення про строк і форму подання пропозицій і зауважень та про строк і спосіб оприлюднення результатів публічного громадського обговорення; 2) надсилання розробником Агентству повідомлення про публічне громадське обговорення не пізніше ніж на третій робочий день від початку його проведення; 3) інформування розробником (у разі потреби) та Агентством у письмовій формі заінтересованих суб'єктів про початок публічного громадського обговорення; 4) опрацювання робочою групою висловлених до проекту професійного стандарту пропозицій/зауважень; 5) узагальнення та оприлюднення на офіційному веб-сайті розробника результатів публічного громадського обговорення із зазначенням поданих пропозицій/зауважень, відомостей щодо їх урахування та обґрунтування причин неврахування; 6) узгодження за участю Агентства спірних пропозицій/зауважень. На етапі публічного громадського обговорення Агентство перевіряє відповідність професійних кваліфікацій, зазначених у проекті професійного стандарту, рівням Національної рамки кваліфікацій та подає зауваження і пропозиції з цього питання розробнику. 12. Пропозиції/зауваження до проекту професійного стандарту подаються у письмовій формі шляхом надсилання на поштову адресу чи адресу електронної пошти, зазначені в повідомленні про проведення публічного громадського обговорення. Під час подання пропозицій/зауважень зазначаються найменування (власне ім'я та прізвище у разі подання фізичною особою) та контактні дані (адреса електронної пошти, номер телефону) суб'єкта подання пропозицій/зауважень. Анонімні пропозиції/зауваження та пропозиції, що не стосуються предмета публічного громадського обговорення, не розглядаються. 13. Робоча група аналізує отримані за результатами публічного громадського обговорення пропозиції/зауваження та у разі потреби вносить зміни до проекту професійного стандарту. Під час опрацювання пропозицій/зауважень до проекту професійного стандарту робоча група вживає заходів, спрямованих на врегулювання розбіжностей (проведення узгоджувальних нарад, консультацій, робочих зустрічей тощо), для прийняття остаточного рішення. Результати розгляду отриманих пропозицій/зауважень оформляються протоколом засідання робочої групи. 14. Якщо за результатами вжитих заходів залишилися неврегульовані розбіжності, узгодження таких спірних позицій/розбіжностей здійснюється за участю Агентства. Для узгодження спірних позицій/розбіжностей до проекту професійного стандарту за участю Агентства розробник / суб'єкт подання таких пропозицій/зауважень звертається до Агентства протягом 10 робочих днів з дати оприлюднення довідки про результати публічного громадського обговорення. На запит Агентства розробник / суб'єкт подання пропозицій/зауважень додає матеріали спірних пропозицій/зауважень до проекту професійного стандарту, а також матеріали для підтвердження здійснення заходів, спрямованих на врегулювання розбіжностей, для прийняття остаточного рішення Агентством. Для розгляду звернення Агентство залучає спеціалістів та експертів у відповідній сфері. За результатами розгляду звернення Агентство не пізніше 30 календарних днів з дня отримання звернення приймає одне з таких рішень про: врахування пропозицій/зауважень до проекту професійного стандарту; часткове врахування пропозицій/зауважень до проекту професійного стандарту; неврахування пропозицій/зауважень до проекту професійного стандарту. Прийняте Агентством відповідно до цього пункту рішення надсилається розробнику і суб'єкту подання пропозицій/зауважень до проекту професійного стандарту протягом п'яти робочих днів з дня його прийняття та підлягає обов'язковому виконанню. Строк розроблення проекту професійного стандарту автоматично продовжується на час узгодження за участю Агентства спірних пропозицій/зауважень до проекту професійного стандарту, про що Агентство вносить інформацію до Реєстру. 15. Якщо розробником є не галузева рада з питань розроблення професійних стандартів, проект професійного стандарту надсилається розробником на погодження до репрезентативних всеукраїнських об'єднань професійних спілок на галузевому рівні. Якщо проект професійного стандарту розробляється за професією у сфері охорони здоров'я, такий проект надсилається розробником на погодження до МОЗ та репрезентативного всеукраїнського об'єднання професійних спілок у сфері охорони здоров'я. Погодження проекту професійного стандарту проводиться у строк, що не перевищує 10 робочих днів з дня його отримання. Врегулювання розбіжностей проводиться шляхом переговорів з розробником у строк, що не перевищує один місяць. У разі розроблення проекту професійного стандарту за професією, для якої запроваджено додаткове регулювання, проект професійного стандарту надсилається розробником до заінтересованих центральних органів виконавчої влади, що забезпечують формування та реалізують державну політику у відповідній сфері. Центральні органи виконавчої влади у такому випадку подають пропозиції/зауваження до змісту проекту професійного стандарту у строк, що не перевищує 10 робочих днів з дня його отримання. Якщо протягом зазначеного строку центральний орган виконавчої влади не надав свої пропозиції/зауваження до змісту проекту професійного стандарту, вважається, що у такого центрального органу виконавчої влади пропозиції/зауваження відсутні. Надані такими центральними органами виконавчої влади пропозиції/зауваження до проекту професійного стандарту за професією, для якої запроваджено додаткове регулювання, є обов'язковими для розгляду розробником та надання обґрунтованої відповіді щодо їх врахування/неврахування у проекті професійного стандарту, що оформляється протоколом засідання робочої групи. У разі неврахування пропозицій/зауважень одного із заінтересованих центральних органів виконавчої влади або наявності суперечностей розробник звертається до Агентства для вирішення спірних питань за процедурою, визначеною пунктом 14 цього Порядку. Пропозиції/зауваження до проекту професійного стандарту у сфері охорони здоров'я, надані МОЗ та репрезентативним всеукраїнським об'єднання професійних спілок у сфері охорони здоров'я, є обов'язковими до врахування. 16. Після завершення публічного громадського обговорення та погодження відповідно до пункту 15 цього Порядку проект професійного стандарту схвалюється робочою групою з оформленням протоколу її засідання та подається розробником на перевірку. 17. Перевірка проекту професійного стандарту проводиться суб'єктом перевірки у строк, що не перевищує 10 робочих днів з дати отримання на перевірку документів, що відповідають вимогам до їх оформлення, зазначеним у пункті 18 цього Порядку. Перевірку проводять такі суб'єкти перевірки: Спільний представницький орган сторони роботодавців на національному рівні - щодо проектів професійних стандартів, розробниками яких є галузеві ради з питань розроблення професійних стандартів, утворені об'єднаннями організацій роботодавців, що входять до складу Спільного представницького органу сторони роботодавців на національному рівні; Агентство - щодо проектів професійних стандартів інших розробників. Якщо проект професійного стандарту містить інформацію з обмеженим доступом, перевірку проводять два члени Агентства з дотриманням вимог законодавства про інформацію з обмеженим доступом. Агентство може залучати до перевірки представників Спільного представницького органу репрезентативних всеукраїнських об'єднань профспілок на національному рівні та Спільного представницького органу сторони роботодавців на національному рівні за їх згодою. 18. Для проведення перевірки розробник подає підготовлені робочою групою такі документи в електронній формі: 1) проект професійного стандарту у форматі: *.doc, *.docx або *.rtf; 2) довідку про результати публічного громадського обговорення проекту професійного стандарту із зазначенням поданих пропозицій і зауважень та відомостей щодо їх урахування у форматі *.pdf; 3) пояснювальну записку про результати роботи з підготовки проекту професійного стандарту у форматі *.pdf, що містить інформацію щодо: складу робочої групи із зазначенням найменувань організацій і посад учасників робочої групи; результатів проведеного аналізу професійної діяльності; форм опитування, кількості та напряму діяльності опитаних експертів; 4) інформацію щодо розгляду проекту професійного стандарту за професією, для якої запроваджено додаткове регулювання, заінтересованими центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування та реалізують державну політику у відповідній сфері (за наявності), у форматі *.pdf. Для проекту професійного стандарту за професією у сфері охорони здоров'я подаються листи МОЗ та репрезентативного всеукраїнського об'єднання професійних спілок у сфері охорони здоров'я, у яких зазначається інформація про погодження проекту акта без зауважень, у форматі *.pdf; 5) протокол, у якому зазначається інформація щодо врахування робочою групою узгоджених за участю Агентства спірних пропозицій/зауважень до проекту професійного стандарту (за наявності), у форматі *.pdf; 6) висновок щодо погодження проекту професійного стандарту репрезентативними всеукраїнськими об'єднаннями професійних спілок на галузевому рівні відповідно до пункту 16 цього Порядку у форматі *.pdf. Якщо проект професійного стандарту містить інформацію з обмеженим доступом, розробник протягом 10 робочих днів інформує Агентство про початок проведення перевірки. 19. У разі подання розробником документів, що не відповідають пункту 18 цього Порядку, суб'єкт перевірки протягом п'яти робочих днів повертає такі документи розробнику із зазначенням причини повернення та пропонує привести їх у відповідність із вимогами пункту 18 цього Порядку. 20. За результатами перевірки суб'єкт перевірки у строк, що не перевищує п'яти робочих днів з дня завершення перевірки, готує один з таких висновків: про необхідність доопрацювання проекту професійного стандарту; про дотримання вимог цього Порядку під час підготовки проекту професійного стандарту. 21. Висновок про необхідність доопрацювання проекту професійного стандарту суб'єкт перевірки надсилає розробнику протягом трьох робочих днів після його підписання. Висновок повинен містити обґрунтування необхідності доопрацювання проекту професійного стандарту з посиланням на відповідні положення цього Порядку. Розробник подає для проведення перевірки доопрацьований робочою групою проект професійного стандарту з урахуванням пункту 18 цього Порядку у строк, що не перевищує трьох місяців. Неподання розробником суб'єкту перевірки доопрацьованого проекту професійного стандарту для проведення перевірки є підставою для скасування заявки Агентством. Якщо суб'єктом перевірки є Спільний представницький орган сторони роботодавців на національному рівні, такий орган протягом п'яти робочих днів з дня закінчення строку подання для перевірки доопрацьованого проекту професійного стандарту інформує листом Агентство про неподання розробником доопрацьованого проекту професійного стандарту. Агентство за наявності підстави, визначеної у цьому пункті, протягом п'яти робочих днів скасовує заявку та вносить відомості про підставу скасування заявки до Реєстру. 22. Суб'єкт перевірки повертає розробнику висновок про дотримання вимог цього Порядку під час підготовки проекту професійного стандарту разом із документами, зазначеними у пункті 18 цього Порядку, не пізніше п'яти робочих днів після його підписання. 23. Розробник після одержання від суб'єкта перевірки висновку про дотримання вимог цього Порядку затверджує професійний стандарт розпорядчим документом (рішення / протокольне рішення, наказ, розпорядження) та протягом п'яти робочих днів після затвердження професійного стандарту надсилає його Агентству для реєстрації. Якщо проект професійного стандарту містить інформацію з обмеженим доступом, розробник протягом п'яти робочих днів після його затвердження надсилає до Агентства повідомлення про його затвердження із зазначенням підстав для віднесення професійного стандарту до документів, що містять інформацію з обмеженим доступом. 24. Агентство протягом 10 робочих днів з дня отримання затвердженого професійного стандарту або повідомлення про затвердження професійного стандарту, що містить інформацію з обмеженим доступом, вносить отриманий професійний стандарт до Реєстру. Якщо проект професійного стандарту містить інформацію з обмеженим доступом, Агентство вносить до Реєстру реквізити професійного стандарту (назва, дата затвердження, найменування розробника, документ, яким затверджено професійний стандарт) з позначкою "Містить інформацію з обмеженим доступом". Доступ до професійного стандарту, який містить інформацію з обмеженим доступом (з позначкою "Містить інформацію з обмеженим доступом"), здійснюється з дотриманням вимог законодавства про інформацію з обмеженим доступом. Професійний стандарт набирає чинності та вводиться в дію з дня його внесення до Реєстру. Агентство розглядає звернення з питань, пов'язаних із застосуванням професійних стандартів, внесених до Реєстру. 25. Професійний стандарт підлягає періодичному перегляду з урахуванням особливостей галузі, але не рідше ніж один раз на п'ять років. За шість місяців до дати перегляду професійного стандарту Агентство повідомляє про це розробнику. Розробник може ініціювати перегляд професійного стандарту за власною ініціативою або на підставі звернення заінтересованого суб'єкта. 26. Для перегляду професійного стандарту розробник утворює робочу групу відповідно до положень цього Порядку щодо утворення робочої групи для розроблення проекту професійного стандарту. За результатами аналізу змісту професійного стандарту та звернень заінтересованих суб'єктів робоча група приймає рішення стосовно необхідності/доцільності внесення змін до професійного стандарту. У разі потреби під час опрацювання звернень заінтересованих суб'єктів робоча група вживає заходів, спрямованих на врегулювання розбіжностей (проведення узгоджувальних нарад, консультацій, робочих зустрічей тощо), для прийняття остаточного рішення. 27. У разі прийняття рішення про недоцільність внесення змін до професійного стандарту перебіг строку його перегляду поновлюється на п'ять років. Про прийняте рішення розробник повідомляє Агентству з відповідним обґрунтуванням. Агентство протягом п'яти робочих днів з дня отримання повідомлення розробника про недоцільність внесення змін до професійного стандарту вносить до Реєстру інформацію про поновлення строку перегляду професійного стандарту. 28. У разі прийняття рішення про необхідність внесення змін до професійного стандарту розробник звертається до Агентства із заявкою на внесення змін до професійного стандарту за формою згідно з додатком 3. Якщо станом на останній день п'ятирічного строку перегляду професійного стандарту Агентство не отримає від розробника рішення про недоцільність внесення змін до професійного стандарту або заявки на внесення змін до професійного стандарту, перебіг строку перегляду професійного стандарту поновлюється на один календарний рік, про що Агентство протягом п'яти робочих днів з дня закінчення строку перегляду професійного стандарту вносить інформацію до Реєстру. Якщо протягом поновленого на один календарний рік перебігу строку перегляду професійного стандарту Агентство не отримає від розробника відомостей, визначених в абзаці другому цього пункту, на офіційному веб-сайті та на інших Інтернет-ресурсах Агентства публікується запрошення заінтересованим суб'єктам долучитися до перегляду професійного стандарту. Подальший перегляд і внесення змін (за потреби) до професійного стандарту здійснюються заінтересованим суб'єктом, який подав до Агентства заявку на внесення змін до професійного стандарту за формою згідно з додатком 3. 29. Внесення змін до професійного стандарту проводиться за такою самою процедурою, яку встановлено цим Порядком для розроблення професійного стандарту. Звернення до розробника про внесення змін до професійного стандарту за професією, для якої запроваджено додаткове регулювання, подане заінтересованим центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у відповідній сфері, є підставою для розгляду розробником питання про необхідність перегляду та внесення змін до професійного стандарту. Для прийняття рішення про необхідність перегляду та внесення змін до професійного стандарту розробник протягом 10 календарних днів з моменту надходження пропозиції повинен погодити запропоновані зміни з іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування та реалізують державну політику у відповідній сфері. Якщо протягом 20 календарних днів з дня отримання звернення центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у відповідній сфері, розробник не прийме рішення про необхідність внесення змін до професійного стандарту, такий центральний орган виконавчої влади має право звернутися до Агентства із заявкою на внесення змін до професійного стандарту за формою згідно з додатком 3. На підставі поданої таким центральним органом виконавчої влади заявки на внесення змін до професійного стандарту з урахуванням поданих розробником матеріалів щодо неврахування запропонованих змін до професійного стандарту Агентство вносить відповідну інформацію до Реєстру. З дня внесення професійного стандарту із змінами (у новій редакції) до Реєстру професійний стандарт у попередній редакції втрачає чинність. Додаток 1 до Порядку ЗАЯВКА на розроблення проекту професійного стандартуПрошу зареєструвати заявку на розроблення проекту професійного стандарту _____________________________________________________________________________________ (назва проекту професійного стандарту, _____________________________________________________________________________________ вид (види) економічної діяльності згідно з КВЕД-2010 (секція, розділ, група, клас) (за потреби), _____________________________________________________________________________________ код (коди) і назва (назви) професій згідно з Національним класифікатором України ДК 003:2010 "Класифікатор професій" (за наявності), _____________________________________________________________________________________ назви професій (посад), утворені відповідно до додатка В Національного класифікатора України ДК 003:2010 "Класифікатор професій" (за наявності), _____________________________________________________________________________________ назви професійних кваліфікацій (попередній перелік), _____________________________________________________________________________________ дані щодо наявності інформації з обмеженим доступом) Повне найменування розробника проекту професійного стандарту ____________________________ _____________________________________________________________________________________ Контактні дані розробника проекту професійного стандарту __________________________________ _____________________________________________________________________________________ (адреса електронної пошти, контактний номер телефону; _____________________________________________________________________________________ власне ім'я та прізвище особи, відповідальної за розроблення проекту професійного стандарту, її адреса електронної пошти та контактний номер телефону) Орієнтовний строк проведення робіт із розроблення проекту професійного стандарту ____________ _____________________________________________________________________________________ Адреса офіційного веб-сайту розробника, на якому буде розміщений проект професійного стандарту для проведення публічного громадського обговорення ______________________________________ _____________________________________________________________________________________ | ____________________________ (найменування посади керівника організації - розробника) | ____________ (підпис) | ____________________________ (власне ім'я та прізвище) | ___ ____________ 20__ р. | | |
Додаток 2 до Порядку СТРУКТУРА професійного стандарту1. Назва професійного стандарту (зазначається назва професійного стандарту, яка відповідає назві професії або назві групи професій, на яку (які) розробляється професійний стандарт). 2. Загальні відомості про професійний стандарт: 1) мета діяльності за професією (стисло зазначаються мета та ознака діяльності за професією); 2) назва виду (видів) економічної діяльності, секції, розділу, групи, класу економічної діяльності та їх код згідно з Національним класифікатором України ДК 009:2010 "Класифікація видів економічної діяльності" (за потреби) (зазначаються секції, розділи, групи, класи виду (видів) економічної діяльності та їх коди згідно з Національним класифікатором України ДК 009:2010 "Класифікація видів економічної діяльності", де може застосовуватися діяльність за професією. Може бути зазначено, що професія / група професій є загальною (наскрізною) та входить до складу декількох видів економічної діяльності. У такому випадку перелік секцій, розділів, груп, класів видів економічної діяльності та їх коди можуть не зазначатися): 3) назва (назви) професії (професій) та її (їх) код (коди) згідно з Національним класифікатором України ДК 003:2010 "Класифікатор професій" (зазначаються назва професії (професій) та її (їх) код (коди) згідно з Національним класифікатором України ДК 003:2010 "Класифікатор професій". У разі утворення похідної або розширеної назви професії, зазначається: "Назва професії утворена відповідно до додатка В до Класифікатора професій"); 4) узагальнена назва професії (за потреби) (зазначаються узагальнені назви професій або їх нові назви, що виникають у процесі аналізу діяльності за професією / групою професій); 5) назви типових посад (за потреби) (зазначаються типові посади, які може займати особа за визначеною (визначеними) професійним стандартом професійною кваліфікацією (професійними кваліфікаціями); 6) назва (назви) професійної (професійних) кваліфікації (кваліфікацій), її (їх) рівень (рівні) згідно з Національною рамкою кваліфікацій (зазначаються назва професійної (професійних) та (за потреби) часткової професійної (часткових професійних) кваліфікації (кваліфікацій), відповідність кожної професійної та (за потреби) часткової професійної кваліфікації рівню Національної рамки кваліфікацій); 7) назва (назви) документа (документів), що підтверджує (підтверджують) професійну кваліфікацію особи (зазначаються назви документів, які підтверджують професійні кваліфікації, визначені професійним стандартом (сертифікат про присвоєння/підтвердження, визнання; диплом закладу освіти із записом щодо отриманої професійної кваліфікації; свідоцтво про підвищення робітничої кваліфікації; інші види документів, які підтверджують професійну або часткову професійну кваліфікацію). 3. Здобуття професійної кваліфікації та професійний розвиток (зазначається інформація про умови здобуття професійних та/або часткових професійних кваліфікацій, перелік яких визначено у підпункті 6 пункту 2 професійного стандарту, через присвоєння/підтвердження і визнання кваліфікаційними центрами, суб'єктами освітньої діяльності та іншими уповноваженими законодавством суб'єктами (зокрема, самоврядними професійними організаціями): 1) здобуття професійної кваліфікації (назва професійної та/або часткової професійної кваліфікації; суб'єкти, уповноважені законодавством на присвоєння/підтвердження та визнання професійних кваліфікацій) (зазначаються вимоги до умов присвоєння/підтвердження та визнання професійних кваліфікацій; мінімального рівня освіти (для робітничих професій - за потреби); галузі знань та/або спеціальності, та/або спеціалізації для професій, що потребують вищої освіти (за потреби); стажу роботи (за потреби); інше (за потреби): Назва професійної та/або часткової професійної кваліфікації | Суб'єкти, уповноважені законодавством на присвоєння/підтвердження та визнання професійних кваліфікацій | кваліфікаційні центри | суб'єкти освітньої діяльності / інші уповноважені законодавством суб'єкти | | | |
Вимоги у цьому пункті зазначаються у розрізі кожної професійної та часткової професійної кваліфікації, а також суб'єкта, уповноваженого законодавством на присвоєння/підтвердження і визнання професійної та часткової професійної кваліфікації; 2) професійний розвиток (зазначається про набуття особою нових та/або вдосконалення раніше набутих нею компетентностей в межах діяльності за професією із можливістю здобути наступний/вищий рівень професійної кваліфікації, визначений у підпункті 6 пункту 2 професійного стандарту, якщо це передбачено професійним стандартом): з присвоєнням наступного/вищого рівня професійної кваліфікації (зазначаються вимоги, за яких особа, що має початковий рівень кваліфікації, визначений у підпункті 6 пункту 2 професійного стандарту, може отримати наступний/вищий рівень професійної кваліфікації, визначений у підпункті 6 пункту 2 професійного стандарту (зокрема, зазначаються вимоги до стажу роботи за попереднім/нижчим рівнем професійної кваліфікації). Вимоги зазначаються у розрізі кожної професійної кваліфікації, а також суб'єкта, уповноваженого законодавством на присвоєння/підтвердження і визнання професійної та часткової професійної кваліфікації): Назва професійної та/або часткової професійної кваліфікації | Суб'єкти, уповноважені законодавством на присвоєння/підтвердження та визнання професійних кваліфікацій | кваліфікаційні центри | суб'єкти освітньої діяльності / інші уповноважені законодавством суб'єкти | | | |
без присвоєння наступного/вищого рівня професійної кваліфікації: для вдосконалення (підтримання) професійної кваліфікації, в тому числі шляхом набуття нових/додаткових навичок/компетентностей (зазначаються визначені законодавством та/або потребами виробництва / технологічного процесу вимоги та умови у межах набутої професійної кваліфікації щодо обов'язковості та періодичності підвищення особою професійної кваліфікації); для підтвердження наявної професійної кваліфікації (зазначаються вимоги та умови щодо обов'язковості та періодичності підтвердження особою наявної професійної кваліфікації, якщо такі вимоги та умови передбачені законодавством та/або потребами виробництва / технологічного процесу, і без дотримання яких особа може втратити допуск до виконання трудових функцій у межах набутої раніше професійної кваліфікації). 4. Абревіатури, скорочення (за потреби) (зазначаються абревіатури і скорочення, які використовуються у професійному стандарті, а також надається їх розширене тлумачення/пояснення). 5. Опис трудових функцій (зазначаються трудові функції, компетентності та результати навчання стисло, у називному відмінку): Трудові функції (умовне позначення та назва) | Компетентності | Результати навчання | знання | уміння/навички | комунікація | відповідальність і автономія | | | | | | | | | | | | | | Предмети та засоби праці (обладнання, устаткування, матеріали, інструмент) (за потреби) |
Для професійних кваліфікацій не нижче п'ятого рівня Національної рамки кваліфікацій зазначається цифрова (цифрові) компетентність (компетентності) за наявності відповідних рамок професійної цифрової компетентності. 6. Розподіл трудових функцій та компетентностей за професійними кваліфікаціями (за потреби) (зазначається розподіл трудових функцій та компетентностей за професійними кваліфікаціями, якщо у підпункті 6 пункту 2 професійного стандарту визначено більше ніж одну професійну або часткову професійну кваліфікацію): Трудова функція (умовне позначення та назва) | Назва (назви) професійної (професійних) кваліфікації (кваліфікацій) в межах професійного стандарту | назва професійної кваліфікації 1 | назва професійної кваліфікації 2 | назва професійної кваліфікації 3 | повна/часткова | повна/часткова | повна/часткова | | | | | | | | |
7. Відомості про розроблення та затвердження професійного стандарту: 1) повне найменування розробника професійного стандарту (зазначається повне найменування розробника професійного стандарту відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань та/або документів, на підставі яких розробник провадить діяльність. Також можуть зазначатися відомості про персональний склад членів/учасників робочої групи з розроблення професійного стандарту); 2) назва та реквізити документа, яким затверджено професійний стандарт (зазначаються реквізити (номер, дата затвердження, назва виду документа) розпорядчого документа розробника професійного стандарту, яким затверджено професійний стандарт); 3) реквізити висновку суб'єкта перевірки про дотримання вимог Порядку розроблення, введення в дію та перегляду професійних стандартів під час підготовки проекту професійного стандарту (зазначаються реквізити (номер, дата надання висновку, назва суб'єкта перевірки) висновку суб'єкта перевірки про дотримання вимог зазначеного Порядку); 4) реквізити висновку репрезентативних всеукраїнських об'єднань професійних спілок на галузевому рівні або Спільного представницького органу репрезентативних всеукраїнських об'єднань профспілок на національному рівні про погодження проекту професійного стандарту (зазначаються реквізити (номер та дата надання висновку, назва організації) висновку репрезентативних всеукраїнських об'єднань професійних спілок на галузевому рівні або Спільного представницького органу репрезентативних всеукраїнських об'єднань профспілок на національному рівні про погодження проекту професійного стандарту). 8. Рекомендована дата перегляду професійного стандарту (зазначається рекомендована дата перегляду професійного стандарту, яка не може перевищувати п'яти років з моменту внесення професійного стандарту до Реєстру кваліфікацій). Додаток 3 до Порядку ЗАЯВКА на внесення змін до професійного стандартуПрошу зареєструвати заявку на внесення змін до професійного стандарту _____________________________________________________________________________________ (назва професійного стандарту, номер розпорядчого документа про затвердження та дата затвердження) Повне найменування та місцезнаходження розробника змін до професійного стандарту _____________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________ Обґрунтування внесення змін до професійного стандарту ____________________________________ (у разі потреби _____________________________________________________________________________________ зазначаються дані про наявність інформації з обмеженим доступом) Контактний номер телефону розробника змін ______________________________________________ Адреса електронної пошти розробника змін ________________________________________________ Контактні дані особи, відповідальної за розроблення змін ____________________________________ (власне ім'я та _____________________________________________________________________________________ прізвище, контактний номер телефону, адреса електронної пошти) Строк розроблення змін до професійного стандарту _________________________________________ | ____________________________ (найменування посади керівника організації - розробника змін) | ____________ (підпис) | ____________________________ (власне ім'я та прізвище) | ___ ____________ 20__ р.". | | |
____________ |